| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Reklama w Internecie > MARKETING WIRUSOWY – jak planować, czego unikać…

MARKETING WIRUSOWY – jak planować, czego unikać…

Bardzo duża popularność, jaką cieszy się marketing wirusowy (viral marketing) spowodowana jest tym, że jest to jedna z najskuteczniejszych, jak również najszybszych oraz najtańszych form dotarcia do klienta, jak i zaistnienia w świadomości lokalnej czy też szerszej społeczności.

Umieszczenie virala

Gdzie najlepiej zamieścić viral? Mogą to być różnego rodzaju platformy społecznościowe, fora, grupy dyskusyjne powiązane tematycznie z promowanym produktem. Viral musi być łatwy do przesyłania, jak i odnalezienia także dla osób, które nie dostały bezpośredniego linka, ale z uwagi na usłyszane opinie na jego temat, samodzielnie zaczęły go szukać w Internecie. Istotne jest zatem należyte tagowanie virala oraz dobranie do niego właściwych słów kluczowych. Dodając do virala jak największą ilość odnośników do serwisów typu Twitter, Google+, Facebook, ułatwia się użytkownikom jego udostępnianie.

Czego unikać

Tworząc viral trzeba pamiętać, że nie musi on w dosłowny oraz oczywisty sposób nawiązywać do danego produktu, usługi bądź marki. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie natomiast ujawnienie nazwy firmy lub produktu dopiero pod koniec filmiku czy całej akcji viralowej.
Gdy planuje się bardziej rozbudowaną kampanię, której początkiem będą enigmatyczne komunikaty typu teasery (zajawki) – w których nie do końca będzie określone ich przesłanie, ale które wzbudzą ciekawość, należy zwrócić szczególną uwagę na czas ich publikacji. Nie można bez wcześniejszego zaplanowania terminów oraz kontrolowania szybkości rozpowszechniania danego virla, zamieszczać jego kolejne odsłony. Jeśli udostępni się kolejny przekaz za wcześnie, dużo osób może nie zdążyć się zapoznać z jego pierwszą częścią, a tym samym nie będzie ciekawa nowych treści. Z kolei w przypadku gdy kolejny viral będzie opublikowany za późno, znaczna część osób zainteresowanych może zapomnieć, co umieszczono w pierwszej zajawce.

Czy warto zarejestrować domenę podobną do Twojej konkurencji?

Zdecydowanie należy wystrzegać się także wszelkich prób usuwania bądź blokownia parodii swojego virala. Tworzenie „wersji alternatywnych” danego przekazu jest dziś w sieci internetowej bardzo powszechne. Jeśli będzie się miało do czynienia z takim zjawiskiem, należy uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć, że nawet gdy parodie będą miały charakter ośmieszający czy też kpiący z naszego pomysłu, to pewne jest, że viral wzbudził zainteresowanie i wywołał emocje – w większości przypadków pozytywne. Pastisze tylko powiększają popularność działań marketingowych. Ciekawym zabiegiem będzie wyselekcjonowanie kilku najlepszych, ale nie dość złośliwych parodii, i umieszczenie ich na firmowej platformie społecznościowej. Publiczne docenienie kreatywności internautów (parodie dobrze umieścić razem z nickiem jej twórcy) sprawi, że firma pokaże poczucie humoru oraz dystans wobec siebie.

Podsumowując

Marketing wirusowy stanowi strategię, która z powodzeniem może być stosowana przez większe, międzynarodowe korporacje, jak również małe, funkcjonujące lokalnie firmy. Istotne jest wybranie odpowiedniej i przemyślanej  formy virala, dzięki której w świadomości co raz większej ilości osób zaistnieje dana marka bądź produkt. Reklama za pomocą pozytywnej, optymistycznej oraz ciekawej treści, stanowić może niezwykle skuteczny, a jednocześnie oryginalny sposób na osiągnięcia sukcesu. 

Wizerunek firmy w Internecie

Autor: Grupa Tense

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »