| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Ryzyko związane z piractwem w firmie

Ryzyko związane z piractwem w firmie

Jak wynika z badań zleconych przez BSA, 1/5 małych i średnich firm europejskich uważa, że „nie istnieje ryzyko” związane z instalowaniem, ściąganiem lub używaniem oprogramowania bez licencji . Jednak takie podejście nieodłącznie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw biznesowych. Nie licząc aspektów prawnych i finansowych istnieją również inne istotne zagrożenia.

Konsekwencje prawne

Tworzenie i rozwój oprogramowania to lata inwestycji. To cały proces, na który składają się pomysły i talent autorów, programistów i grafików. Tak samo jak każdy utwór, program komputerowy jest chroniony prawem autorskim, które powinno być przestrzegane, aby umożliwić postęp w branży informatycznej. Kupując oprogramowanie nie nabywamy praw autorskich. Dzięki licencji stajemy się licencjobiorcą, który ma prawo korzystać z oprogramowania na pewnych warunkach określonych przez ich właściciela, którym na ogół jest producent oprogramowania.

Licencja to dokument prawny, który określa warunki korzystania z danego oprogramowania. Jeśli jakaś firma narusza warunki określone w umowie licencyjnej, na przykład umyślnie lub nieświadomie kopiuje, rozpowszechnia, lub instaluje oprogramowanie w sposób zabroniony przez licencję, narusza w ten sposób prawa autorskie i popełnia przestępstwo. Grozi za to odpowiedzialność karna i cywilna, która może być różna w poszczególnych krajach europejskich, jednak są to zazwyczaj dotkliwe kary.

Koszty bycia złapanym

W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że firma używa nielegalnego oprogramowania, BSA podejmuje zazwyczaj działania prawne. Jeżeli okaże się, że firma naruszyła prawa autorskie, na przykład poprzez instalację w komputerach firmowych oprogramowania bez licencji, musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty odszkodowania w wysokości podwójnej lub potrójnej wartości opłat licencyjnych, a ponadto kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych. Ponadto, aby dalej korzystać z oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, firma musi nabyć legalne wersje oprogramowania.

Konsekwencje finansowe

Oprócz odszkodowania w potrójnej lub podwójnej wysokości opłaty licencyjnej, firma musi się liczyć z obowiązkiem pokrycia kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych, a osoba winna naruszenia praw autorskich do oprogramowania z obowiązkiem zapłaty grzywny.

Koszty naprawienia naruszenia

Ponadto, firmy w których ujawniono korzystanie z nielegalnego oprogramowania muszą usunąć oprogramowanie bez licencji i zastąpić je wersjami legalnymi, jeśli chcą korzystać z danego oprogramowania. Warto wiedzieć, że w toku postępowania sąd może orzec przepadek urządzeń, na których oprogramowanie nielegalne było zapisane, w tym twarde dyski komputerów. Nie opłaca się więc podejmować takiego ryzyka w celu zmniejszenia kosztów, nie wspominając już o kłopotach, jakich może
przysporzyć firmie potencjalna sprawa sądowa.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK