| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Szyfrowanie i algorytmy na kartach historii

Szyfrowanie i algorytmy na kartach historii

Co to jest szyfrowanie? Definicji jest wiele, jedne są bardziej szczegółowe, inne prostsze, jednak wystarczające jest stwierdzenie, że szyfrowanie to po prostu metoda zapisu tekstu jawnego w taki sposób, by stał się on nieczytelny dla osób trzecich i jednocześnie z powrotem jawny po właściwej weryfikacji. Kryptografia nie została zapoczątkowana wraz z erą komputeryzacji.To prawda, że dzięki coraz większej mocy obliczeniowej komputerów powstają lepsze i skuteczniejsze szyfry i obecnie jest to z pewnością domena informatyki, jednak kryptografia istniała już tysiące lat temu. Zanim zapoznamy się z opisem współczesnej kryptografii zapoznamy się z kilkoma dawnymi metodami szyfrowania.

Jest to szyfr idealnie bezpieczny, nie istnieje metoda złamania go (wliczając w to metodę brute force czyli podstawiania każdego znaku w celu ustalenia poprawnej kolejności). Został stworzony w roku 1917 przez Gilberta Vernama. Obecnie istnieją dwie wersje szyfru - binarna oraz zwykła, znakowa. Różnią się one metodą szyfrowania tekstu - w jednej wykorzystuje się algorytm XOR, a w drugim Vigenere'a.

To co sprawia, że hasło jest niespotykanie skuteczne to jego długość (taka sama, jak długość wiadomości), losowość oraz fakt, że może być użyte tylko jeden raz. Odpowiedź dla nadawcy jest generowana przy użyciu nowego klucza. Zarówno algorytm XOR jak i Vigenere'a są szyframi podstawieniowymi, jednak spełnienie trzech wcześniejszych warunków zapewnia całej metodzie szyfrowania bezwarunkowe bezpieczeństwo. W przykładzie użyję metody binarnej, a więc z zastosowaniem operatora logicznego XOR.

XOR to inaczej kontrawalencja lub alternatywa wykluczająca. Jeżeli p lub q jest prawdziwe (posiada wartość 1) to całe wyrażenie jest również prawdziwe.

Zatem w celu zaszyfrowania wiadomości Kaspersky na początku musimy zapisać ją w systemie binarnym. Oczywiście w praktyce wiadomość (np. treść listu) byłaby dłuższa, a co za tym idzie bezpieczniejsza, biorąc po uwagę fakt, że klucz będzie miał taką samą długość jak wiadomość.

Mając już wiadomość w systemie dwójkowym, należy jeszcze wygenerować hasło. Musi ono jednak zostać stworzone w sposób całkowicie losowy, a wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Istnieją wprawdzie generatoryliczb pseudolosowych, jednak - jak wskazuje nazwa - ich użycie nie dajecałkowitej losowości i pozwala na wykrycie pewnych regularności,okresowości. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie generatora bazującegonp. na przypadkowości i zmienności temperatury podzespołówkomputerowych (takich jak procesor). Dla naszego przykładu wygenerowanezostały liczby:

Teraz należy wykonać operację XOR:

Nasza wiadomość jest teraz zaszyfrowana w następującej postaci:

Biorąc po uwagę fakt, że wygenerowane hasło byłoby użyte tylko raz, liczby są losowe a długość hasła odpowiada długości wiadomości szyfrowanej, mamy znamiona szyfrowania OTP (ang. One Time Password - hasło wykorzystywane jest tylko raz i traci ważność po wykorzystaniu). Próby łamania tego hasła zakończą się niepowodzeniem, ponieważ bez znajomości klucza nie da się odtworzyć wiadomości pierwotnej.

Wynika to z faktu, że kryptogram jest tak samo losowy jak klucz. Znając wynik działania operacji XOR możemy jedynie przypuszczać i podstawiać kolejne znaki a z nich wyliczać hasło, jednak bez wiedzy, czy podstawiony znak jest prawdziwy nie zdołamy odgadnąć hasła, tym bardziej, że zostanie użyte tylko raz. Nie będzie więc można przeprowadzić kryptoanalizy na podstawie częstotliwości występowania pewnych symboli lub układów symboli (jak robi się to w przypadku szyfrów podstawieniowych). Będą się one zmieniały z każdą kolejną wiadomością.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK