| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.


Jakiś czas temu byliśmy świadkami nowego podejścia do masowego rozsyłania wiadomości, polegającego na tym, że celem sprytnie skonstruowanych wiadomości stały się konkretne grupy. Spamerzy zaczęli masowo wysyłać wiadomości na adresy korporacyjne, które wyglądały jakby pochodziły od przełożonych użytkowników. W tym celu preparowano pole adresu. Jednak prawdziwy, niewidoczny adres zwrotny był rzeczywistym adresem spamera. Naturalnie sumienni pracownicy zwykle słuchają swoich przełożonych, dlatego też otwierali załączniki uruchamiając tym samym złośliwy program. Trzeba zaznaczyć, że podobne incydenty nie zyskują dużego rozgłosu; osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w atakowanych organizacjach zazwyczaj nie dopuszczają do tego, aby informacje o nich przedostały się na zewnątrz.


Przy rozsyłaniu złośliwych programów przy użyciu technik spamowych, często wykorzystywana jest popularność rozwiązań antywirusowych. W ten sposób dwie pieczenie zostają upieczone na jednym ogniu: użytkownik uruchomi złośliwy program, a przy okazji zostaną zdyskredytowani producenci programów antywirusowych. Jeśli użytkownicy otrzymają wystarczająco dużo wiadomości, które wyglądają, jakby pochodziły od firm antywirusowych, wcześniej czy później zaczną myśleć, że firmy te wysyłają zainfekowane uaktualnienia i przestaną uaktualniać swoje rozwiązania antywirusowe. Rozwiązania antywirusowe będą wtedy znacznie mniej skuteczne.

Przy okazji warto podkreślić, że żadna firma antywirusowa nie wysyła masowo swych uaktualnień, a użytkownicy nie powinni instalować na komputerach programów, które przychodzą pocztą elektroniczną. Jednak technika ta okazała się skuteczna w przypadku robaka Swen, który "udawał" łatę bezpieczeństwa opublikowaną przez Microsoft. Robak zdołał zainfekować kilkaset tysięcy komputerów na całym świecie. Jego autorzy wyczekali na odpowiedni moment, gdy istniały duże szanse na to, że użytkownicy - przerażeni incydentem wywołanym przez innego robaka lub wirusa - zainstalują łatę bezpieczeństwa.


Incydent ten pokazuje, że twórcy wirusów wykorzystają przeróżne wydarzenia na świecie, aby zainfekować jak największą liczbę komputerów. Działają bardzo szybko i skutecznie - jako przykłady można podać masowe rozsyłanie trojanów po wybuchu bomb w londyńskim metrze, awarii elektrycznej w Moskwie i huraganie Katrina w Stanach Zjednoczonych. Wysłane wiadomości nawiązywały do tych i innych katastrof, aby skłonić użytkowników do otwarcia załączników lub kliknięcia odsyłaczy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK