REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Kamil Rogala
Błędy w open source zazwyczaj są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo.
Błędy w open source zazwyczaj są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak oszczędzić na firmowym oprogramowaniu pozostając jednocześnie w pełni legalnym i bezpiecznym? Z pozoru trudne rozwiązanie, jednak po przeanalizowaniu możliwości, jakie oferuje nam rynek oprogramowania, istnieje wiele rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest open source.

REKLAMA

Open source to nie tylko oszczędności i oprogramowanie, które notabene jest często błędnie postrzegane jako rozwiązanie "dla pasjonatów, których nie stać na drogie komercyjne pakiety". Jakie korzyści osiągnie firma korzystając z oprogramowania open source, czyli otwartego źródła? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego też niezbędna będzie analiza wszystkich zalet i wad tego rozwiązania.

REKLAMA

Wiele firm i organizacji, które sięgnęły po linuksa czy inne oprogramowanie open source, odkryło, że wcześniejsze wyobrażenia na temat tego typu rozwiązań było błędny. Czemu? Otóż firmy sięgają po tego typu rozwiązanie głównie ze względu na oszczędności, spodziewając się jednocześnie obniżonej jakości i niezawodności. Co ciekawe, okazuje się, że wiele z tych firm, które ze względu na kryzys zwróciły się ku tym rozwiązaniom, nie wymieniły ich na pakiety komercyjne, gdy już mogły sobie na to pozwolić. Jaki z tego morał? Otóż jeśli jedyną zaletą open source byłaby tylko cena, wiele firm wracałoby do rozwiązań komercyjnych. Oznacza to, że otwarte źródła to nie tylko oszczędność ceny, ale i dobra jakość. A jak jest z bezpieczeństwem?

Polecamy: Rusza pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji na sprzęt IT – firmy na start!

REKLAMA

I w tym miejscu open source ma stabilną pozycję. Świadczyć o tym może opublikowana w listopadzie 2010 roku przez firmę Coverity lista błędów znalezionych w systemie Android. Oczywiście nie byłoby jej, gdyby kod źródłowy jądra tego systemu nie był dostępny dla wszystkich. To prawda, Android nie do końca jest otwarty, ale powyższy przykład pokazuje, że Prawo Linusa sprawdza się i w przypadku tej platformy. Oczywistym jest przecież fakt, że jeżeli wystarczająco dużo uważnych obserwatorów przygląda się oprogramowaniu, żaden błąd w nim zawarty nie będzie groźny, a co najważniejsze, szybko naprawiony. Posiadacze oprogramowania open source nie muszą czekać, aż korporacja wreszcie zabierze się za poprawienie błędu.

Zastanawiający może być fakt, że takie systemy jak Windows czy iOS nie posiadają tego typu raportów. Czy to oznacza, że są bezpieczniejsze? W przypadku zamkniętych platform nikt poza ich producentami nie ma pojęcia, ile zawierają błędów. Jest też mało prawdopodobne, by ograniczona liczba programistów i testerów była w stanie tak sprawnie lokalizować i eliminować błędy w kodzie, jak to czyni ogromna międzynarodowa społeczność w programach z otwartym kodem źródłowym. Owszem, użytkownik systemu komercyjnego może wykryć mnóstwo błędów, ale szansa na to, że ma on jakikolwiek wpływ na kierunek rozwoju oprogramowania jest dość niewielka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź również: Chłodzenie, łączenie i wyciszanie – pytania i odpowiedzi

Błędy w open source zazwyczaj są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo, np. ostatnio odkryty błąd w module MHTML Internet Explorera doczekał się na razie tylko tymczasowego rozwiązania. Z drugiej jednak strony, używając oprogramowania open source nie mamy gwarancji na to, że będzie ono rozwijane przez konkretny okres czasu. Oszczędności są jednak na tyle duże, że warto spróbować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA