| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak atakowane są banki ?

Jak atakowane są banki ?

Artykuł zawiera przegląd metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców do atakowania instytucji finansowych, w szczególności banków. Opisane tu trendy i zagadnienia są kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, którymi dysponują współczesne instytucje finansowe Na koniec propozycja kilku sposobów mogących pomóc zapewnić ochronę przed zagrożeniami, które nieodłącznie wiążą się z bankowością online.

Aby cyberprzestępca mógł dokonywać transakcji za pośrednictwem phishingu, w przypadku gdy stosowane są hasła dynamiczne, musi przeprowadzić atak typu Man-in-the-Middle. Ten rodzaj ataku zostanie omówiony w dalszej części artykułu. Przeprowadzenie ataku MitM jest o wiele trudniejsze niż stworzenie standardowej strony phishingowej; jednak dzięki zestawom narzędzi MitM przy niewielkim wysiłku cyberprzestępcy mogą przygotować ataki na popularne banki.

Ze względu na rozpowszechnienie phishingu, jest to naturalnie skuteczna metoda ataków. Ataki phishingowe działają na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Jednak z punktu widzenia cyberprzestępców phishing ma jedną wadę: użytkownik może wybrać, czy kliknąć czy nie kliknąć zawarty w wiadomości e-mail odsyłacz, a następnie może zdecydować, czy wprowadzić swoje dane uwierzytelniające.

Możliwość wyboru to nieodłączny element socjotechniki. Podejście techniczne polegające na wykorzystywaniu szkodliwego oprogramowania eliminuje ten element wyboru, co sprawia, że użytkownicy, którzy nie dali się nabrać na oszustwo phishingowe, nadal stanowią realny cel.

Finansowe szkodliwe programy występują w różnych formach i rozmiarach, a ich celem często są konkretne organizacje. Sposób działania szkodliwych programów zwykle zależy od zabezpieczeń banku. To oznacza, że cyberprzestępcy nie muszą marnować czasu na stworzenie zbyt złożonego szkodliwego oprogramowania. Istnieje kilka metod, przy pomocy których można obejść zabezpieczenia bankowe i przechwycić informacje o użytkowniku.

Jeżeli bank wykorzystuje uwierzytelnienie jednokierunkowe ze statyczną nazwą użytkownika i hasłem, wystarczy tylko przechwycić uderzenia klawiszy. Jednak niektóre banki stworzyły dynamiczne klawiatury i aby wprowadzić hasło użytkownik musi kliknąć "losowo wybraną" sekwencję. Autorzy szkodliwego oprogramowania obchodzą tego typu zabezpieczenia przy pomocy dwóch różnych metod - tworzą zrzuty ekranu w momencie odwiedzania przez użytkownika określonej strony lub gromadzą informacje wysłane na stronę, przechwytując formularz. W obu przypadkach skradzione dane są przetwarzane później.

Uzyskiwanie dostępu do kont komplikuje nieco wykorzystywanie numerów TAN (Transaction Authorisation Numbers) w celu podpisywania transakcji. TAN może pochodzić z fizycznej listy wydawanej posiadaczowi konta (na przykład, w postaci karty-zdrapki) przez instytucję finansową albo może być wysyłany SMS-em. W obu przypadkach, cyberprzestępca nie ma dostępu do numeru TAN. W większości przypadków, wykorzystywane przez cyberprzestępców szkodliwe oprogramowanie przechwytuje informacje wprowadzane przez użytkownika w sposób podobny do opisanego wyżej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »