| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak atakowane są banki ?

Jak atakowane są banki ?

Artykuł zawiera przegląd metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców do atakowania instytucji finansowych, w szczególności banków. Opisane tu trendy i zagadnienia są kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, którymi dysponują współczesne instytucje finansowe Na koniec propozycja kilku sposobów mogących pomóc zapewnić ochronę przed zagrożeniami, które nieodłącznie wiążą się z bankowością online.

Omawiając zjawisko phishingu, istotne jest jednoznaczne zdefiniowanie tego terminu. W artykule tym phishing definiujemy jako oszukańcze wiadomości - rzekomo pochodzące od organizacji (finansowej) - wysyłane w celu nakłonienia użytkowników do ujawnienia poufnych informacji. Jest to kwestia socjotechniki i jeśli w całą sprawę zamieszane jest szkodliwe oprogramowanie, atak ten nie może być uważany za phishing.

Niekończący się strumień wiadomości phishingowych oraz narzędzia do tworzenia phishingu wyraźnie pokazują, że phishing wciąż jest bardzo skutecznym sposobem nakłaniania użytkowników do ujawnienia swoich danych uwierzytelniających. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, edukacja użytkowników nie dała pożądanych rezultatów - niektóre osoby wciąż klikają odsyłacze zawarte w wiadomościach phishingowych. Użytkownicy albo nie są świadomi mechanizmów bezpieczeństwa (takich jak https), nie zwracają na nie należytej uwagi, albo po prostu ignorują ostrzeżenia o nieważnych lub podejrzanych certyfikatach na stronie internetowej. Ponadto chcąc zmaksymalizować swoje zyski, cyberprzestępcy nieustannie wymyślają coraz bardziej wyrafinowane metody socjotechniki, aby oszukać bardziej świadomych zagrożeń użytkowników.

Prowadzisz firmę ? Zajrzyj na e-mojafirma.infor.pl/mala-firma

Drugi problem polega na tym, że zabezpieczenia większości instytucji finansowych można złamać bardzo prostym atakiem (phishingowym). Szybki przegląd zabezpieczeń stosowanych przez wiele banków w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w innych państwach pokazuje, że dostęp do systemów bankowości online uzyskiwany jest przy pomocy prostej statycznej nazwy użytkownika i hasła. Cyberprzestępca musi jedynie zdobyć nazwę użytkownika i hasło, aby wykonać niemal każdą transakcję. Kolejny problem z wykorzystywaniem statycznej nazwy użytkownika i hasła wiąże się z tym, że dane można przechowywać, co oznacza, że nieautoryzowani użytkownicy lub cyberprzestępcy nie muszą przetwarzać danych w czasie rzeczywistym - można to zrobić później.

Banki posiadające lepsze polityki bezpieczeństwa będą stosowały co najmniej jedno dynamiczne hasło: jednorazowe hasło ważne tylko w danej sesji. Taka dynamiczna autoryzacja może być wykorzystywana podczas logowania się użytkownika lub podpisywania transakcji, a najlepiej w obu przypadkach. Podejście to uniemożliwia podpisanie transakcji przy pomocy hasła, które straciło ważność. Idealnie byłby, gdyby uniemożliwiało również logowanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK