REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga na mobilny podsłuch

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Sieć GSM istnieje już od wielu lat – nie jest więc tajemnicą, że jej bezpieczeństwo stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Tym bardziej, że obecnie nawet niezbyt wyszkolony przestępca może bez problemu podsłuchać każda nie szyfrowaną rozmowę wykonywaną telefonem komórkowym.

Hakerzy na całym świecie prześcigają się w nowych pomysłach na omijanie zabezpieczeń. Pół biedy jeśli owe triki stosowane są dla dobra użytkowników i wzmocnienia ochrony. Problem pojawia się gdy nowoczesne technologia połączone z ludzką wiedzą zaczynają służyć przestępcom. Dzisiaj, każdy dysponując notebookiem, stacją GSM i specjalnym oprogramowaniem dostępnym w Internecie może podsłuchać nasze rozmowy.

REKLAMA

Zagrożenie dotyczy niestety wszystkich operatorów działających w standardzie GSM. 64-bitowe kodowanie przy obecnej mocy obliczeniowej domowych komputerów już nie wystarcza. Osoby podsłuchiwane nie są w stanie tego zauważyć, nawet gdy zostaną przechwycone ich wiadomości SMS.

UMTS

Rozwiązaniem problemu jest sieć 3G czyli UMTS. 128-bitowe kodowanie w tym przypadku spełnia swoje zadanie. Jak na razie nie został opracowany żaden program, który poradziłby sobie z takim algorytmem. W Polsce UMTS nie jest póki co zbyt popularnym standardem, nie mają go jeszcze wszystkie telefony, a i zasięg pozostawia wiele do życzenia. Niestety nawet takie rozwiązania nie są w stu procentach skuteczne. Dysponujący stacją nadawczą przestępcy mogą zmusić nasz telefon do przestawienia się z powrotem na GSM.

Podsłuch

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa sposoby na podsłuch w sieci GSM – aktywny i pasywny. Ten pierwszy polega na wpisaniu numeru ofiary i sprawdzeniu operatora. Następnie z odległości ok. 100 m penetruje się sieć i zastępuje ją swoim sygnałem. W efekcie każde połączenie wykonane z podsłuchanego telefonu przechodzi przez stację odbiorczą, a wszystkie rozmowy i SMS są zapisywane na dysku twardym. Podsłuch pasywny jest bardziej skuteczny jeśli chodzi o inwigilowanie całej firmy. W tym wypadku haker nakierowując antenę na budynek przechwytuje bez problemu wszystkie połączenia będące w jego zasięgu. I choć rozmowy są zakodowane, złamanie ich nie stanowi większego problemu dla osoby dysponującej kilkoma komputerami i specjalnym oprogramowaniem.

Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić

Dla firm, w których sprawą kluczową jest tajemnica informacji stworzone zostało specjalne oprogramowanie do telefonów zabezpieczane 4096-bitowym kluczem. Jest on praktycznie nie do złamania. Droższą alternatywą są specjalne modele telefonów, ich ceny wahają się jednak w granicach 10 tys. Złotych. Problem stanowi jednak fakt, iż inwestując w taki sprzęt musimy liczyć się z faktem, że wszyscy nasi rozmówcy muszą posiadać takie same zabezpieczenia. W przeciwnym razie pieniądze wydane na szyfrowanie zostaną wyrzucone w błoto.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA