REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomia pracy przy komputerze

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Praca przy komputerze przez okres dłuższy, niż 4 godziny dziennie wymaga odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Może bowiem długofalowo negatywnie wpływać na zdrowie i stać się po pewnym czasie bardzo uciążliwa. Poznaj zasady ergonomicznej pracy przy komputerze.

Jeśli pracujesz z komputerem dłużej zapewne już nie raz zetknąłeś się z problemem dolegliwości z tym związanych. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy pojawiające się przy długotrwałej pracy przy komputerze:

REKLAMA

  • ból oczy, ból głowy, ogólne zmęczenie i znużenie wynikające z intensywnego obciążenia wzroku;
  • dolegliwości związane z bólem pleców, szyi, karku, kręgosłupa, spłycenie oddechu, spowolnienie krążenia spowodowane przyjmowaniem stałej pozycji ciała na dłuższy czas;
  • ogólny stres prowadzący do frustracji i wypalenia zawodowego, spowodowany napiętymi terminami, szybkim tempem pracy oraz złą organizacją pracy.

Przyczyny dolegliwości

Kiedy zaczynasz odczuwać dolegliwości szybko możesz zlokalizować ich przyczynę. W zależności od ich rodzaju podejmiesz kroki w celu zmiany środowiska pracy, czyli uczynienia go bardziej ergonomicznym. Poniższa lista pomoże Ci lepiej ocenić sytuację i w efekcie końcowym zniwelować odczuwanie dolegliwości:

  • bóle głowy oraz oczu (pieczenie lub łzawienie) mogą być spowodowane niewłaściwym oświetleniem środowiska pracy, nieprawidłową odległością oczu od ekranu i złym kątem patrzenia na niego. Negatywny wpływ mogą mieć również odbicia światła na ekranie monitora oraz zbyt niewłaściwy współczynnik kontrastu;
  • bóle pleców, kręgosłupa oraz problemy z drętwiejącymi nogami mogą być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem fotela, na którym siedzisz przy komputerze. Warto sprawdzić takie właściwości, jak wysokość siedziska, odchylenie oparcia oraz zastosować podnóżek;
  • napięcie psychiczne i ogólny dyskomfort prowadzący do zmęczenia wynika ze złej organizacji pracy, natłoku zadań i napiętych terminów. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i musimy mieć do pracy odpowiednie warunki.

Zalecenia

Jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń z pewnością odczujesz ulgę w dotychczas pojawiających się dolegliwościach wraz z upływem czasu:

  • oczy powinny być oddalone od monitora o około 60 cm. Dozwolona jest tolerancja tej wartości w zakresie 15 cm w obie strony. Należy pamiętać o tym, aby ekran monitora był skierowany w stronę oczu w taki sposób, aby wzrok mógł padać na niego całkowicie prostopadle. Wzrok powinien być pochylony pod kątem 30 stopni;
  • wysokość siedziska jest zależna od wzrostu użytkownika i powinna wahać się w granicach od 42 do 53 cm;
  • pomiędzy siedziskiem, a spodem blatu powinna być zachowana odpowiednia przestrzeń na nogi wynosząca około 25 cm;
  • podczas pracy obie dłonie użytkownika powinny mieć możliwość swobodnego spoczywania na biurku, zaś przedramiona w takiej pozycji powinny tworzyć z ciałem kąt około 90 stopni;
  • należy pamiętać o ustawieniu ekranu monitora prostopadle do okna. W ten sposób unikamy sytuacji różnych stopni jasności między ekranem, a światłem słonecznym, które mogą powodować zmęczenie oczu. Należy też tak dobierać ustawienie monitora, aby nie odbijało się w nim światło (sztuczne lub słoneczne).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA