REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uwaga na niebezpieczne maile – jak wyglądają i jak się przed nimi chronić?

Kamil Rogala
Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców.
Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Klienci polskich banków znów muszą mieć się na baczności, gdyż po raz kolejny są na celowniku cyberprzestępców. Tym razem wykorzystywane są niebezpieczne pliki PDF, które mogą zainfekować nasz komputer i wydobyć z niego prywatne dane, w tym oczywiście hasła i loginy do systemów bankowych. Jak wygląda taki niebezpieczny mail i co zrobić, gdy damy się oszukać?

W tym przypadku metoda ataku jest znana i wykorzystywana od dłuższego czasu, niestety dość skutecznie. A na czym to polega?

REKLAMA

REKLAMA

Otóż potencjalna ofiara otrzymuje maila z informacją o dokonanym zamówieniu i rzekomym obciążeniu karty kredytowej. Już sama informacja o tym, że dokonaliśmy rzekomego zakupu może zbić nas z tropu, a treść maila ma nas skłonić do otwarcia załącznika w formie pliku PDF. W załączniku tym mają znajdować się szczegóły zamówienia, a potencjalna ofiara, która przecież niczego nie zamawiała, z chęcią dowie się więcej na temat zamówienia. Niestety, załącznik zawiera złośliwe skrypty, które instalują w systemie oprogramowanie, pozwalające przestępcom wykraść prywatne dane, w tym informacje niezbędne do zalogowania w systemie bankowym.

A jak wygląda taki mail? Poniżej prezentujemy przykładową treść. Należy pamiętać, że list może być zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a wszelkie numery i kwoty rzekomo obciążające kartę kredytową mogą się różnić od podanych w przykładzie. Cechą szczególną polskiej wersji listu mogą być błędy w składni wynikające z użycia translatora.

Sprawdź również: Pamięci masowe – jak kształtuje się przyszłość składowania danych?

Temat: Your Order No 123456789 | Puremobile Inc.
Nadawca : PuremobileInc
Załącznik : Order_123456789.pdf
Treść wiadomości w języku polskim :

Dziekujemy za zamowienie!

Twoje zamowienie zostalo przyjete.
Numer zamowienia 123-123456789.
Bedziesz musial podac ten numer w korespondencji.

Wybrales opcje platnosci karta kredytowa.
Twoja karta zostanie obciazona oplata w wysokosci 658,00 EUR.
Oplata za zamowienie bedzie opisana na wyciagu bankowym z karty kredytowej jako "Puremobile Inc."

Ta wiadomosc nie jest dowod zakupu
Po otrzymaniu przez nas potwierdzenia tej wplaty, wyslemy Ci list zwrotny.
W zaleznosci od tego jaka forme wysylki wybierzesz otrzymasz go wprost
na swoj adres e-mail lub na adres domowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecz jasna samo odebranie wiadomości mail nie stanowi zagrożenia, jednak jeśli pokusimy się o otwarcie załączonego pliku możemy mieć problemy. Co zrobić, jeśli dostaniemy podobny list?

Po pierwsze i najważniejsze, nie powinniśmy otwierać jakichkolwiek załączników w mailach, które otrzymujemy od nieznajomych. Tyczy się to wszystkich maili, zarówno tych opisywanych powyżej, jak i maili o innych treściach. Fałszywą wiadomość można dość łatwo rozpoznać. Większość tego typu maili nie zawiera polskich znaków, posiada również wspomniane wcześniej błędy stylistyczne i składniowe.

Polecamy: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest instalowanie wszystkich aktualizacji posiadanych programów. Przestępcy wykorzystują wszystkie możliwe luki w oprogramowaniu. Może zdarzyć się, że cyberprzestępcy znajdą lukę w programie Paint i wyślą nam zdjęcie otwierające się w tej aplikacji. Producenci na bieżąco analizują bezpieczeństwo swoich produktów i starają się jak najszybciej naprawiać wszystkie wykryte luki. A co zrobić, jeśli otworzyliśmy taki załącznik?

Przede wszystkim powinniśmy wykonać kilka podstawowych czynności, a w szczególności przeskanować cały system za pomocą programu antywirusowego i zaktualizować wszystkie posiadane programy. Powinniśmy również jak najszybciej zmienić dane logowania do konta bankowego. Zmiany hasła możemy dokonać w systemie banku online lub telefonicznie. Możemy również zmienić hasła we wszystkich serwisach i kontach pocztowych.

Pamiętajmy, aby wszelkie dane zmieniać na komputerze, który na 100% nie jest zawirusowany. W innym przypadku podamy przestępcom na tacy nowe dane logowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA