REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

20 najpopularniejszych haseł – czy jesteśmy bezpieczny w sieci?

Kamil Rogala
Większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych.
Większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych.

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w Internecie – to stwierdzenie z dnia na dzień staje się coraz bardziej abstrakcyjne i trudne do zrealizowania. Niekiedy, zagrożenie w sieci generujemy my sami, zapominając lub lekceważąc podstawowe zasady. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie badanie, by się o tym przekonać.

Na taki właśnie pomysł wpadła firma Check Point Software Technologies. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wzięło w nich udział 250 pełnoletnich Amerykanów. Zadano im pytania dotyczące stosowanych przez nich haseł. Niestety wyniki nie są zaskakujące - większość haseł jest trywialnie prosta, wręcz banalna.

REKLAMA

W wyniku badań okazało się, że aż 79% użytkowników komputerów w tworzeniu haseł podświadomie korzysta z niebezpiecznych zasad. Do takich zasad należy między innymi wykorzystanie informacji osobistych: imienia, nazwiska lub daty urodzenia. Okazuje się również, że 26% badanych używa tego samego hasła dostępu do wielu ważnych usług, jak konta bankowe, e-mail czy konta w serwisach społecznościowych.

Sprawdź też: Dlaczego rozpoznawanie tekstu jest pracochłonne?

REKLAMA

Kolejnym, nieco przerażającym faktem jest to, że aż 8% osób przyznało się do kopiowania jednego z haseł znalezionych w Internecie na listach „najbezpieczniejszych haseł”. Nic więc dziwnego, że 29% respondentów spotkało się w życiu z włamaniem na własne konto pocztowe, bankowe lub w serwisie społecznościowym. Ponadto przeszło połowa ankietowanych zna co najmniej jedną osobę, którą coś takiego spotkało.

Co prawda powyższe wyniki nie są w pełni miarodajne, gdyż badana była bardzo mała liczba ankietowanych, jednak nie da się ukryć, że słabe i niebezpieczne hasła są stosowane przez wiele osób. Osoby te później się dziwią i rozpaczają, gdy na ich konto pocztowe lub bankowe włamie się oszust. Słabe hasło jest jak zaproszenie, z którego każdy cyberprzestępcy z chęcią skorzysta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poznajmy teraz 20 najpopularniejszych haseł, jakie są stosowane przez wielu internautów:

1. 123456
2. 12345
3. 123456789
4. Password
5. iloveyou
6. princess
7. rockyou
8. 1234567
9. 12345678
10. abc123
11. Nicole
12. Daniel
13. babygirl
14. monkey
15. Jessica
16. Lovely
17. michael
18. Ashley
19. 654321
20. Qwerty

Zobacz również: Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Jakie wnioski możemy wyciągnąć? Niestety niezbyt pozytywne. Po raz kolejny przekonujemy się, że większość przestępstw dokonywanych w sieci, jest prowokowanych przez samych poszkodowanych. Przez niemal 20 lat, użytkownicy komputerów niczego się nie nauczyli. Nadal najpopularniejsze hasła składają się z cyfr od 1 do 9, poza tym większość haseł stanowi imię, datę urodzenia lub ciąg liter prosto z klawiatury. W USA popularne są również wariację na temat słowa Password - ciekawe czy w Polsce równie popularne jest słowo Hasło. Ciekawi nas, jak u Was wygląda sprawa hasła? Czy też traktujecie je jako zło konieczne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA