REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakres usług banków elektronicznych - czy chodzi tylko o pieniądze?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

W każdej dziedzinie naszego codziennego życia, na przełomie kilku lat, nastąpiła wielka przemiana. Kiedyś żeby złożyć wniosek o kredyt, wypłacić pieniądze lub dokonać przelewu, musieliśmy spędzić kilka godzin w banku, dziś potrzebny jest do tego komputer i dosłownie kilka chwil. Ale to nie wszystko. Na przełomie kilku lat zakres usług dostępnych przez Internet znacząco się rozszerzył. Pojawiły się możliwości przeprowadzania coraz to bardziej skomplikowanych operacji, które przypisane były wcześniej tylko tradycyjnym placówkom. Czy banki elektroniczne zajmują się tylko pieniędzmi?

Zauważalnym dziś czynnikiem jest swego rodzaju wyścig rozgrywany między bankami. Polega on na wprowadzaniu coraz to nowszych i unikalnych funkcji przez poszczególne firmy. Każdy bank stara się posiadać, choć jedną, wyróżniającą go z „tłumu” opcję. Oczywiście unikalność ta nie trwa długo. Niewątpliwą zaletą tego wyścigu jest coraz szerszy wachlarz ofert i opcji oferowanych przez banki. Mimo to można spotkać bardzo zróżnicowane oferty. Z jednej strony mogą to być zupełnie podstawowe opcje, niczym niewyróżniające się, niemal oczywiste usługi, z drugiej strony zaś takie, które są bardzo rozbudowane i zadowolą nawet najwybredniejszych klientów. Dodatkowo, oferty banków można podzielić na umowne 3 sektory. Podstawowy, rozszerzony i zaawansowany.

REKLAMA

Zobacz również: Jak ukryć się przed współpracownikami na Facebooku?

REKLAMA

Jak można się domyślić, oferta podstawowa jest najuboższą z ofert i oferuje dosłownie namiastkę możliwości zarządzania swoim kontem przez Internet. Usługi dostępne w ramach tej opcji sprowadzają się do wykonywania głównie biernych czynności związanych z kontem. Są to między innymi: sprawdzanie stanu rachunku, historii operacji wykonywanych na zgromadzonych środkach, salda oraz środków dostępnych na karcie, sprawdzanie statusu spłat karty kredytowej. 

Oferta rozszerzona natomiast, zapewnia nieco szersze pole działania. Poprzez Internet można m. in. Złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej lub pożyczkę. Krótko mówiąc, oferta rozszerzona jest w pewnym sensie przeniesieniem przywilejów banku stacjonarnego w świat wirtualny. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, ze nie trzeba stać w często długich kolejkach do okienka w banku.

Zobacz również: Jak poprawić funkcjonalność systemowego schowka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz oferty rozszerzonej, która, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiniętą ofertą podstawową, w ofercie banków jest oferta zaawansowana. Tutaj również, zgodnie z nazwą, dostępne opcje pozwalają na w pełni kompleksowe zarządzanie kontem i wszystkim, co związane jest z finansami. Szczególnie na przykładzie oferty zaawansowanej zauważalny jest wcześniej wspomniany wyścig między bankami. Każdy z banków stara się, aby jego oferta była unikalna. Jednak jak się okazuje, usługi oferowane w poszczególnych bankach nie różnią się zbytnio użytecznością czy funkcjonalnością. Najczęściej spotykanymi opcjami i funkcjami są m. in. udostępnienie porad finansowych w ramach serwisu internetowego, doradztwo on-line, a nawet prowadzenie usług zgoła odmiennych niż te, którymi specjalizuje się bank np. internetowy sklep RTV ze zniżkami dla klientów np. w ING.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA