REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Joanna Kuzub
Składki ZUS przy działalności gospodarczej
Składki ZUS przy działalności gospodarczej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania składek do ZUS. Czy wszystkie składki są obowiązkowe? W jakim terminie należy je opłacać i w jakiej wysokości? Wśród odprowadzanych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz ubezpieczenie dobrowolne: chorobowe. Dodatkowo przedsiębiorcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym odprowadzają składkę na Fundusz Pracy.

Składki preferencyjne      

Osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadziły wcześniej działalność i ją zamknęły, a od czasu zamknięcia upłynęło już 5 lat, mają prawo do tak zwanego ZUS-u preferencyjnego przez okres 24 miesięcy.
Składki preferencyjne obliczane są od minimalnej, miesięcznej podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, podczas gdy, dla porównania, pełne wynoszą 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Daje to różnicę około 600 zł, co dla firmy, która dopiero się rozwija, ma duże znaczenie. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na inne cele, na przykład na rozwój. 

REKLAMA

Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z prawa do niższych składek. Ci, którzy wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy, które wchodziły w ich zakres obowiązków na etacie w bieżącym lub ubiegłym roku oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich lub jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością od początku istnienia działalności zobowiązani są odprowadzać pełne składki do ZUS-u.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wysokość składek

Wysokość składek wyrażana jest w formie stóp procentowych, które wynoszą 19,52 proc. dla ubezpieczenia emerytalnego, 6 proc. dla rentowego, od 0,67 do 3,33 proc. dla wypadkowego, 9 proc. w przypadku zdrowotnego i 2,45 proc. na ubezpieczenie chorobowe oraz Fundusz Pracy. Osoby korzystające z ZUS-u preferencyjnego nie opłacają składki na Fundusz Pracy.
Podstawą wymiaru składek jest kwota, od której naliczamy należne składki (30 proc. minimalnego wynagrodzenia lub od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia), mnożąc ją przez wskazane wyżej stopy procentowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014r.

W przypadku składki zdrowotnej podstawa wymiaru wynosi zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Termin płatności

REKLAMA

W przypadku gdy przedsiębiorca odprowadza składki tylko za siebie, zobowiązany jest dokonać płatności do 10 dnia następnego miesiąca, a w przypadku odprowadzania składki za siebie i osobę współpracującą - do 15 dnia następnego miesiąca. Składki opłaca się w formie przelewu bankowego.

ZUS preferencyjny przysługuje przez pełne 24 miesiące. Jeśli więc rozpoczniesz prowadzenie działalności gospodarczej 2 lutego, to wskazany okres zaczyna płynąć dopiero od 1 marca, co w praktyce oznacza dłuższy okres uprawniający do ulgi.

ZUS wskazał najniższą podstawę wymiaru składek

Po upłynięciu okresu 24 miesięcy należy pamiętać o dopełnieniu formalności w ZUS-ie, w związku ze zmianą obowiązującego wymiaru ubezpieczeń. Po pierwsze należy za pomocą formularza ZUS ZWUA wyrejestrować się z ZUS-u preferencyjnego, podając kod 600 – inna przyczyna wyrejestrowania. Następnie, za pomocą formularza ZUS ZUA dokonać ponownej rejestracji do ubezpieczenia. Na dopełnienie formalności przysługuje 7 dni od początku miesiąca, w którym obowiązuje pełen ZUS.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą składki finansują w całości z własnych środków, a zadeklarowana podstawa może być wyższa od obowiązującej w danym czasie, nie może jednak być niższa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA