REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r.

Anna Sierocińska
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r. /Fot. Fotolia
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2018 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularną formą prowadzenia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną. Rejestracja działalności jest bezpłatna, a prowadzenie firmy nie wymaga kapitału początkowego. Warto jednak pamiętać, że w trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.

Zobacz: Jak założyć firmę przez telefon w 2019 r.

REKLAMA

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa (nastawiona na zysk), wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Jednoosobowa działalność gospodarcza charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, ponosi osobiste ryzyko i odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w trakcie jej prowadzenia. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą działa pod firmą, która zawiera jego imię i nazwisko.

Rejestracja w CEIDG

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W celu uzyskania wpisu konieczne jest wypełnienie formularza CEIDG-1 (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/DecisionAdditionalParameters.aspx?type=1), który można złożyć drogą elektroniczną (wniosek online), osobiście albo przesłać listem poleconym do wybranego urzędu gminy lub miasta (art. 8 ustawy o CEIDG). Wniosek o wpis do CEIDG jest bezpłatny (art. 13 ustawy o CEIDG).
Od 2017 r. istnieje możliwość wypełnienia wniosku telefonicznie za pośrednictwem konsultanta.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Osoba fizyczna nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jeżeli jej przychody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła swojej działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 Prawo Przedsiębiorców).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Wniosek online

Jeżeli osoba chcąca zarejestrować swoją działalność gospodarczą posiada podpis elektroniczny lub Profil Zaufany, wniosek o wpis do CEIDG może złożyć nie wychodząc z domu.

  1. Podpis elektroniczny

W tym celu należy zalogować się do systemu internetowego CEIDG, wypełnić wniosek online, a następnie podpisać go przy pomocy podpisu elektronicznego, Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Lista banków, które oferują taką możliwość dostępna jest na stronie https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.

  1. Podpis w urzędzie
    Wniosek online można wypełnić także w przypadku, gdy nie posiada się podpisu elektronicznego ani Profilu Zaufanego. W takiej sytuacji nie trzeba logować się do systemu (wniosek można wypełnić anonimowo), a po wypełnieniu wniosku online, konieczne jest udanie się do urzędu gminy (miasta) w celu osobistego złożenia podpisu. Konieczne jest podanie numeru wypełnionego wniosku.

Wniosek „tradycyjny”

Wniosek o wpis do CEIDG może także zostać wypełniony i złożony w wybranym urzędzie gminy (miasta).
Wypełniony i podpisany wniosek można też wysłać listem poleconym na adres urzędu, jednak konieczne jest jego notarialne poświadczenie.

Zobacz: Prawo dla firm

Wypełnienie wniosku

We wniosku należy podać:

  • imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • numer PESEL, a w przypadku jego braku - datę urodzenia,
  • adres do doręczeń oraz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej (jeżeli takowy posiada),
  • datę rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, która może być późniejsza niż dzień złożenia wniosku,
  • przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (Kody PKD dostępne są na stronie https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd),
  • Nazwę firmy, która składa się z dwóch części i musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy (np. „usługi fryzjerskie Joanna Kowalska”),

Przy okazji wypełniania wniosku należy wybrać formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Jeśli w chwili składania wniosku o wpis do CEIDG osoba fizyczna nie posiadała numeru NIP, zostanie on jej nadany już po rejestracji.

Jeżeli wniosek jest poprawny, wpis dokonywany jest najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku do CEIDG (art. 10 ustawy o CEIDG). Z chwilą uzyskania wpisu w CEIDG osoba, która złożyła wniosek staje się przedsiębiorcą.

Po uzyskaniu wpisu do CEIDG osoba fizyczna ma możliwość niepodjęcia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o nierozpoczęciu działalności, a wpis do CEIDG nie będzie widoczny (art. 14 ustawy o CEIDG).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. 2018 poz. 647)

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA