REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż na odległość - nowe zasady

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesna technika pozwala na zawieranie umów praktycznie o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Wygodne, ale często problemotwórcze. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci zawierający umowy na odległość to grupa prawnie uprzywilejowana. To co jest prawidłowe w stosunkach b2b, w relacjach z konsumentami może stanowić rażące naruszenie prawa.

Nowe prawo konsumenckie ma ujednolicić zasady polskich ustaw i dyrektyw unijnych. Jedna ustawa o prawach konsumentów zastąpi dotychczasowe akty regulujące zawieranie umów poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Czy będzie łatwiej w e-biznesie? Sprawdźmy to.

REKLAMA


Meritum zmian


Ustawa o prawach konsumentów ureguluje obowiązki i zasady oraz tryb zawierania z konsumentami umów na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Nowe będą zasady tzw. „prawa do namysłu”, czyli przysługującego konsumentom prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Ustawa ureguluje też kwestie umów związanych z usługami finansowymi, zawieranych bez jednoczesnej obecności stron.


Umowy poza prawem


Ustawa wprowadza dwa wyłączenia. Po pierwsze, nie będzie miała zastosowania do umów zawieranych na odległość, których wartość nie przekracza 10 euro. Trzeba zaznaczyć, że ustawowy próg wartości dotyczy całej umowy, a nie ceny pojedynczej zakupionej rzeczy. Drugie wyłączenie dotyczy umów związanych z nabywaniem i przenoszeniem własności nieruchomości lub praw do nieruchomości.


Zobacz również:
Przedsiębiorca odpowie za długi podatkowe kontrahenta


Pisemne potwierdzenie oferowanych warunków

REKLAMA


Projektowana ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek pisemnego potwierdzenia ustalonych przez telefon warunków. Umowa okaże się być nieważną, jeżeli konsument nie otrzyma pisemnego potwierdzenia najpóźniej w chwili wydania rzeczy. Potwierdzenie będzie musiało zawierać dane identyfikujące sprzedawcę jak i również główne cechy świadczenia, łączną cenę lub wynagrodzenie za świadczenie wraz z podatkami. Ważne też będzie podanie sposobu i terminu spełnienia świadczenia oraz zasad rozpatrywania reklamacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Konsumenta trzeba też będzie poinformować o prawnej odpowiedzialności przedsiębiorcy za jakość świadczenia, w tym treści usług posprzedażnych i gwarancji. Nie można zapomnieć o podaniu czasu trwania umowy oraz zasad automatycznego jej przedłużenia.


Milcząca zgoda


Ustawa reguluje w sposób jednoznaczny sprawę konsumenckiej zgody milczącej. Brak odpowiedzi konsumenta na niezamówione świadczenie nie będzie mógł być interpretowany jako zgoda na zawarcie umowy.


„Prawo do namysłu”


Konsumenckie prawo do odstąpienia od umowy zostanie wydłużone uprzednio z 10 do 14 dni. Niepoinformowanie konsumenta o „prawie do namysłu” wydłuży możliwość zwrotu towaru do 12 miesięcy. Obowiązywać będzie jednolity formularz odstąpienia od umowy. Chociaż ustawa o prawach konsumenta nałoży na przedsiębiorców nowe obowiązki, zakupy na odległość staną się wówczas bezpieczniejsze. Konsumenci chętniej będą z nich korzystać.


Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.


Zobacz:
Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA