| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych

Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych

Arbitraż jest szybszym i tańszym sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych. Nadaje się zarówno do sporów pomiędzy przedsiębiorcami jaki z udziałem konsumentów. Co warto wiedzieć o arbitrażu?

Wybór sądu polubownego

W zapisie na sąd polubowny określa się również sąd, w którym ma dojść do arbitrażu pomiędzy stronami. Sądy polubowne działają m.in. przy izbach gospodarczych, izbach budowniczych oraz przemysłowo - handlowych.  

Istnieją również sądy polubowne tworzone wyłącznie na doraźne potrzeby. W takim przypadku strony sami wybierają arbitrów. Należy jednak pamiętać, że arbitrem może być osoba fizyczna bez względu na obywatelstwo, mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Arbitrem nie może być jednak sędzia państwowy, chyba że znajduje się w stanie spoczynku.

Zobacz:  Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Postępowanie przed sądem polubownym

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego strony mogą uzgodnić zasady i sposób postępowania przed sądem polubownym. W braku odmiennego uzgodnienia stron, postępowanie przed sądem polubownym rozpoczyna się w dniu, w którym pozwanemu doręczono pismo zawierające żądanie rozpoznania sprawy w postępowaniu przed sądem polubownym (wezwanie na arbitraż).

Wezwanie na arbitraż powinno dokładnie określić strony i przedmiot sporu oraz wskazywać zapis na sąd polubowny, na podstawie którego postępowanie ma być prowadzone, a także zawierać wyznaczenie arbitra, jeżeli należy to do strony, która dokonuje wezwania na arbitraż.

Co więcej w terminie uzgodnionym przez strony lub, jeżeli strony nie postanowiły inaczej, w terminie wyznaczonym przez sąd polubowny powód powinien wnieść pozew, a pozwany może złożyć odpowiedź na zarzuty zawarte w pozwie. Do pozwu i odpowiedzi na ten pozew strony mogą dołączyć dokumenty, jakie uznają za stosowne. Dokumentami tymi będą przede wszystkim dowody potwierdzające tezy zawarte w pozwie i odpowiedzi.

Ugoda i wyrok

Sąd polubowny rozstrzyga spór według prawa właściwego dla danego stosunku, a gdy strony go do tego wyraźnie upoważniły - według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności. W każdym jednak przypadku sąd polubowny bierze pod uwagę postanowienia umowy oraz ustalone zwyczaje mające zastosowanie do danego stosunku prawnego.

Sprawę przed sądem polubownym rozstrzyga ugoda lub wyrok. Co warto przytoczyć, strona, która nie zgadza się z jego treścią może wystąpić w tej samej sprawie na drogę sądownictwa powszechnego.

Sądownictwo polubowne jest dużo szybszym i efektywniejszym  sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych. Arbitraż jest również o wiele tańszy od sądownictwa powszechnego.

Zobacz: Zagrożenia dla przedsiębiorstw w 2013 roku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »