| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej

Zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej

Na przełomie 2008 i 2009 r. weszły w życie nowelizacje następujących ustaw: o prawie upadłościowym, o zastawie rejestrowym, kodeks cywilny, o prawie dewizowym, o funduszach inwestycyjnych, o ofercie publicznej i o ewidencji ludności.

Wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym podlega zaspokojeniu z przedmiotu zastawu z pierwszeństwem przed innymi wierzytelnościami, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

10. Zajęcie przedmiotu zastawu

Od chwili zajęcia przedmiotu zastawu rejestrowego przez komornika lub inny organ egzekucyjny zastawnik np. bank nie może podejmować czynności mających na celu zaspokojenie z przedmiotu zastawu. To oznacza, że zastawnik nie może przejąć przedmiotu na własność, sprzedać go na licytacji, przejąć przedsiębiorstwa w zarząd ani zaspokajać się z dochodów z jego dzierżawy.

11. Przejęcie przedmiotu zastawu na własność

W dotychczasowym stanie prawnym przejęcie na własność przedmiotu zastawu było możliwe w trzech przypadkach, które nadal obowiązują. I tak umowa zastawnicza może przewidywać zaspokojenie zastawnika przez przejęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu rejestrowego, jeżeli:

- zastaw rejestrowy ustanowiony został na instrumentach finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub na innym rachunku,

- przedmiotem zastawu rejestrowego są rzeczy występujące powszechnie w obrocie towarowym,

- przedmiotem zastawu rejestrowego są rzeczy, wierzytelności i prawa lub zbiory rzeczy lub praw stanowiące całość gospodarczą, a strony w umowie zastawniczej ściśle oznaczyły wartość przedmiotu zastawu albo określiły sposób ustalenia jego wartości dla zaspokojenia zastawnika.

Obecnie dodano czwarty przypadek:

- przedmiotem zastawu rejestrowego jest wierzytelność z rachunku bankowego.

Nowelizacja nie wymaga oznaczania dokładnej wartości przedmiotu zastawu na potrzeby jego przejęcia. Strony mogą w umowie zastawniczej określić sposób oznaczenia wartości przedmiotu na potrzeby zaspokojenia zastawnika.

Przejęcie na własność przedmiotu zastawu rejestrowego następuje po upływie terminu wykonania zobowiązania, które zostało zabezpieczone tym zastawem, z dniem złożenia przez zastawnika oświadczenia na piśmie o przejęciu tego przedmiotu na własność lub pobrania przez zastawnika prowadzącego rachunek bankowy środków znajdujących się na tym rachunku.

12. Zaspokojenie przez przejęcie w zarząd przedsiębiorstwa zastawcy

Artykuł 27 ustawy umożliwia zastawnikowi sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem. W treści umowy zastawniczej nie podaje się już nazwiska zarządcy, a jedynie określa wymogi, jakie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK