| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przy upadłości udzielone pełnomocnictwo nie zawsze wygasa

Przy upadłości udzielone pełnomocnictwo nie zawsze wygasa

W przypadku ogłoszenia upadłości prokura zawsze wygasa. Inaczej jest z pełnomocnictwami. Przy upadłości likwidacyjnej pełnomocnictwo wygasa. W przypadku jednak upadłości z możliwością zawarcia układu udzielone pełnomocnictwa nie wygasają.

Z takim poglądem nie sposób się zgodzić. Nie można porównywać sytuacji prawnej upadłego przedsiębiorcy do sytuacji dłużnika z poprzednio obowiązującej regulacji postępowania upadłościowego. Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu diametralnie zmieniło swój charakter i jest obecnie typem postępowania upadłościowego i nie można go utożsamiać z dawnym postępowaniem układowym. Artykuł 1097 par. 2 kodeksu cywilnego mówi o ogłoszeniu upadłości, a nie o postępowaniu upadłościowym, a postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu jest oczywiście ogłoszeniem upadłości, w którego treści wskazuje się na możliwość zawarcia układu. Orzeczenie o ogłoszeniu upadłości zostało uregulowane w art. 51 - 56 prawa upadłościowego i naprawczego. Przepisy te dotyczą zarówno ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, jak i ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu. Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu może być zmienione na postępowanie likwidacyjne i na odwrót. Jednoznacznie należy więc stwierdzić, że pojęcie ogłoszenie upadłości dotyczy każdego rodzaju postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Za tym przemawia również wykładnia funkcjonalna, gdyż nawet jeśli upadłemu nie zostanie odebrany zarząd własny przedsiębiorstwem, to umocowanie prokurenta byłoby zagrożeniem dla obrotu, tym bardziej że prokurent mógłby działać bez zgody nadzorcy sądowego. Stąd też prokura zawsze wygasa w przypadku ogłoszenia upadłości.

Sytuacja ulega znacznej komplikacji w przypadku pełnomocnictw. Prawo polskie nie zawiera bowiem regulacji analogicznej do art. 1097 par. 2 kodeksu cywilnego, dotyczącej pełnomocnictwa. Wydaje się, że wygaśnięcie lub dalsze istnienie pełnomocnictwa upadłego przedsiębiorcy zależeć będzie od rodzaju ogłoszonej upadłości. Należy zatem uznać, że w przypadku upadłości likwidacyjnej pełnomocnictwo wygasa. W takim przypadku źródłem wygaśnięcia pełnomocnictwa może być analogiczne stosowanie art. 101 par. 2 kodeksu cywilnego, albowiem postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej, które stanowi przesłankę do rozwiązania spółki, co odpowiada śmierci osoby fizycznej. Zauważyć należy, że zgodnie z art. 102 prawa upadłościowego i naprawczego, w przypadku upadłości likwidacyjnej wygasają umowy zlecenia, a więc również pełnomocnictwo, które jest oparte na stosunku zlecenia.

Inaczej sytuacja kształtować się będzie w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu. Ze względu na brak odpowiednika art. 102 prawa upadłościowego i naprawczego w przepisach dotyczących upadłości z możliwością zawarcia układu, należy przyjąć, że udzielone pełnomocnictwa nie wygasają. Sytuacja taka może stanowić zagrożenie dla wierzycieli upadłego w szczególności w sytuacji, gdy upadły pozbawiony został prawa zarządu masą upadłości. W takiej sytuacji jednak ustanowiony przez sąd zarządca, może takie zagrażające interesom wierzycieli pełnomocnictwa wypowiedzieć.

BARTOSZ BAGIEŃSKI

prawnik w kancelarii DeBenedetti Majewski Szcześniak

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK