| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

Przez jednoosobową działalność gospodarcza należy rozumieć zarobkową działalność wytwórczą, handlową, budowlaną, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację zasobów mineralnych, wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność. Osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą są również przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Zaletą tego typu działalności gospodarczej jest fakt zarządzania firmą przez jedną osobę (nikt nam się nie miesza do biznesu). W przypadku przejściowego niedoboru środków, właściciel może wesprzeć firmę prywatnymi pieniędzmi, a w przypadku nadmiaru gotówki w firmie - może wypłacić sobie (bez pytania o niczyją zgodę) pieniądze z konta firmowego.

Natomiast wadą tej formy prawnej jest odpowiedzialność za zobowiązania firmowe całym majątkiem - firmowym i prywatnym, zarówno w zakresie kontrahentów handlowych, jak i urzędu skarbowego i zobowiązań wobec ZUS.

Spółka cywilna zawierana jest poprzez pisemną umowę pomiędzy minimum dwoma wspólnikami. Spółka nie jest przedsiębiorstwem jako takim. Przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy - stąd firma spółki cywilnej (nazwa) zawsze jest rozszerzona o nazwiska wspólników. W przypadku braku szczegółowych postanowień umownych dotyczących udziałów w zyskach i stratach, wspólnicy dzielą się w równych częściach zyskiem lub w równych częściach pokrywają straty. Wspólnicy za zobowiązania z prowadzonej działalności odpowiadają do wysokości majątku wspólnego wspólników wniesionego do spółki cywilnej, jak również odpowiadają całym swoim majątkiem prywatnym.

Zaletą spółki cywilnej jest łatwość jej utworzenia i późniejszego prowadzenia. Wadą jest konieczność odpowiadania za zobowiązania również majątkiem prywatnym, a także konieczność konsultowania się w zakresie prowadzonej działalności z pozostałymi wspólnikami.

Spółka jawna jest osobową spółką handlową i praktycznie stanowi odpowiednik spółki cywilnej ale rozumiany jako przedsiębiorstwo większych rozmiarów. W przypadku bowiem spółka jawnej, obligatoryjnie prowadzona jest pełna księgowość, natomiast spółka cywilna jest prowadzona w formie księgi przychodów i rozchodów, zaś pod pełną księgowość podlega dopiero w roku kolejnym po roku, w którym przychody wyniosą 800 tys. euro. Kolejna różnica - to konieczność zarejestrowania spółki jawnej w krajowym rejestrze sądowym (tzw. KRS).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK