| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

O tym, że w Polskiej gospodarce jest dobra koniunktura świadczy fakt odnośnie wzrostu ilości założonych firm w 2006 r. w stosunku do lat poprzednich. (por. tabela 1)

W 2006 r. prawie 294 tys. Polaków założyło własne firmy. Prawie 30,4 proc. tej liczby to osoby fizyczne, które założył własną działalność. Przechodzeniu na własną działalność gospodarczą sprzyjał fakt wprowadzenia tzw. podatku liniowego w wysokości 19 proc.

Każdy przedsiębiorca zakładający firmę musi pamiętać, że zawsze najtrudniejszy jest pierwszy rok. W pierwszym roku gromadzi się dopiero kontakty, firm pojawia się na rynku, trzeba wykreować jej nazwę, przywiązać odbiorców, dostawców, klientów. Zazwyczaj pierwszy rok działalności kończy się stratą - a tego wiele ludzi nie wytrzymuje i zawiesza bądź likwiduje działalność gospodarczą. Tymczasem wielu przedsiębiorców podkreśla, że tak naprawdę firma zaczyna prosperować jako tako dopiero po pierwszym półroczu, a o naprawdę większych zyskach można dopiero mówić po trzech latach istnienia rynkowego.

Co dziesiąta firma w Polsce działa krócej niż rok, kolejna co dziesiąta firma ma już pierwsze urodziny sobą. (por. tabela 2)

Jeśli chodzi o formę prawną zakładania działalności gospodarczej, to największą popularnością w Polsce w 2006 r. cieszyły się spółki z ograniczoną odpowiedzialności (stanowią prawie 40 proc. firm). Firmy zakładane w formie jednoosobowej działalności gospodarczej stanowiły - jak już wcześniej wspominałam - 30,4 proc., spółki jawne - 11,7 proc., spółki cywilne - 7,7%, spółdzielnie - 6,1 proc., spółki akcyjne - 4,6 proc., natomiast przedsiębiorstwa państwowe już jedynie 0,5 proc. Ostatnie przedsiębiorstwa państwowe występowały w 2006 r. głównie w branży przetwórstwa przemysłowego.

W myśl przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej osoby fizyczne mogą prowadzić działalność we własnym zakresie w dwóch formach działalności, tj. jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub jako spółka cywilna.

W pozostałych formach działalności - takie jak spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczona odpowiedzialnością i spółka akcyjna - stosuje się przepisy ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Spółki prawa handlowego dzielimy na kapitałowe i osobowe (por tabela 3). Wszystkie spółki handlowe obligatoryjnie podlegają ustawie o rachunkowości, co wiąże się z koniecznością prowadzenia dla nich pełnej księgowości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK