| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przedsiębiorca nie może wykraczać poza branżę, w której działa w swoim kraju

Przedsiębiorca nie może wykraczać poza branżę, w której działa w swoim kraju

Przedsiębiorca prowadzi w Niemczech firmę produkującą ubrania. Planuje poszerzenie działalności i uruchomienie produkcji odzieży w Polsce. Chce jednocześnie prowadzić w naszym kraju reklamę i promocję swojej firmy. Czy taką działalność może prowadzić w formie filii?


Ponadto, przedmiot działalności oddziału przedsiębiorcy zagranicznego nie może być modyfikowany w stosunku do działalności zagranicznego zakładu głównego w sposób rozszerzający. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zakres takiej działalności był węższy, np. przedsiębiorca zagraniczny zajmujący się produkcją różnego rodzaju odzieży może w Polsce utworzyć oddział zajmujący się tylko produkcją płaszczy.


Zakres i cel działalności przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznego jest znacznie węższy, bowiem zgodnie z art. 94 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej może obejmować wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego.


Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż jeden przedsiębiorca zagraniczny może na terenie Polski utworzyć tylko jedno przedstawicielstwo, z kolei oddziałów może mieć kilka.


Kolejną istotną różnicą pomiędzy oddziałem i przedstawicielstwem przedsiębiorcy zagranicznego jest rodzaj rejestru, do którego należy dokonać stosownego wpisu. Działalność przedsiębiorcy zagranicznego w ramach oddziału wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców (art. 88 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Działalność można prowadzić dopiero po dokonaniu rejestracji. Z kolei utworzenie przedstawicielstwa wymaga, zgodnie z art. 96 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Wpis do rejestru jest jawny.


Zarówno oddział, jak i przedstawicielstwo są jednostkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa mającego siedzibę za granicą, w związku z czym podmiotem wszystkich praw i obowiązków pozostaje przedsiębiorca zagraniczny. On także jest podmiotem uprawnień wynikających z wszelkiego rodzaju zezwoleń, koncesji itp., jest również stroną w postępowaniu przed sądem. Za zobowiązania oddziału i przedstawicielstwa odpowiada całym swoim majątkiem bez ograniczeń przedsiębiorca zagraniczny.


Ponadto likwidacja przedsiębiorcy zagranicznego pociąga za sobą konieczność likwidacji jego oddziału lub przedstawicielstwa na terenie Polski. Należy o tym zawiadomić ministra gospodarki. Do likwidacji oddziału lub przedstawicielstwa zagranicznego stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu spółek handlowych o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

- Przedsiębiorca zagraniczny zawsze pozostaje właścicielem środków służących do prowadzenia działalności gospodarczej w formie oddziału lub przedstawicielstwa, nawet gdy wyodrębni i przekaże środki finansowe na taką działalność.

 Przedsiębiorca zagraniczny zawsze pozostaje właścicielem środków służących do prowadzenia działalności gospodarczej w formie oddziału lub przedstawicielstwa, nawet gdy wyodrębni i przekaże środki finansowe na taką działalność.

- Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział jest zobowiązany ustanowić osobę upoważnioną w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego.


MAŁGORZATA ANDRZEJCZAK

doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu


PODSTAWA PRAWNA

- Artykuły 85 - 102 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 nr 155, poz. 1095).

 Artykuły 85 - 102 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 nr 155, poz. 1095).

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK