| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jakie skutki ma zadanie pytania w sprawie treści specyfikacji przetargowej

Jakie skutki ma zadanie pytania w sprawie treści specyfikacji przetargowej

Treść specyfikacji przetargowej, którą pobraliśmy z Internetu, nie jest dla nas jasna. W jaki sposób możemy wyjaśnić nasze wątpliwości?


Niekiedy zadane zapytanie dotyczy możliwości zmiany treści SIWZ lub zwraca uwagę zamawiającego na konieczność wprowadzenia takiej zmiany. Modyfikacja taka nie może jednak dotyczyć kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania. Dokonanie niedozwolonej modyfikacji stanowi naruszenie ustawy, powodując, że postępowanie obciążone jest wadą. Modyfikacja treści SIWZ może zostać dokonana jedynie przed upływem terminu składania ofert i, podobnie jak odpowiedź na zapytanie, musi zostać przekazana tym wykonawcom, którym zamawiający przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, a także na stronie internetowej - jeśli była tam opublikowana sama specyfikacja. Niedochowanie tych warunków naraża zamawiającego na protesty wykonawców, których dostęp do informacji został ograniczony.


Jeżeli modyfikacja specyfikacji spowodowała, że do dostosowania ofert konieczny jest dodatkowy czas, zamawiający musi opóźnić termin składania ofert. Zamawiający musi o przesunięciu terminu poinformować wykonawców, którym przekazał specyfikację, oraz w przypadku opublikowania jej w Internecie - zamieścić tam informację. Dodatkowym narzędziem w korygowaniu terminów jest nowo wprowadzona możliwość prostowania ogłoszeń zamieszczonych na portalu Biuletynu Zamówień Publicznych. W przypadku zamówień, których wartość powoduje konieczność przekazania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, termin należy przedłużyć o co najmniej 7 dni. Niedochowanie obowiązku stosownego przedłużenia terminu składania ofert stanowi naruszenie przepisów ustawy.


Z pobrania specyfikacji w formie „papierowej” od zamawiającego wynika istotna korzyść. Przedsiębiorcy, którzy pobrali specyfikację w takiej formie, będą otrzymywać każdorazowo od zamawiającego odpowiedzi oraz modyfikacje specyfikacji. Wykonawcy, którzy zdecydowali się pozostać anonimowi, zadowalając się elektroniczną wersją specyfikacji istotnych warunków zamówienia pobraną z Internetu, nie otrzymają tych informacji i muszą sami śledzić stronę internetową, aby nie przeoczyć żadnych wyjaśnień i modyfikacji dotyczących treści specyfikacji.


WAŻNE!

Wykonawcy, którzy wolą pozostać anonimowi i pobrać specyfikację ze strony internetowej, muszą pamiętać o częstym sprawdzaniu, czy nie pojawiły się odpowiedzi na zapytania mające wpływ na treść i interpretację zapisów specyfikacji.


Omawiane kwestie były przedmiotem wyroku Zespołu Arbitrów (sygn. UZP/ZO/0-/914/07). W wyroku orzeczono, że zamawiający, którego odpowiedzi na zadane zapytania stanowiły właściwie modyfikację treści specyfikacji, ale zostały przekazane jedynie wykonawcom, którym przekazano specyfikację, naruszył prawo, nie dokonując zgodnej z prawem modyfikacji treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, którą zamieścił w Internecie. Naruszenie to doprowadziło do unieważnienia przetargu, ponieważ przeprowadzona w ten sposób modyfikacja treści specyfikacji nie mogła dotrzeć do wykonawców, którzy pobrali specyfikację z Internetu. Naruszało to zasadę równego traktowania wykonawców.


- art. 38 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 560


Michał Machowski

prawnik, pracownik samorządowy

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK