| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie zakupy > Pomysł na prezent, który zawsze będzie udany

Pomysł na prezent, który zawsze będzie udany

Nie masz pomysłu na prezent, który na pewno się spodoba? Chcesz sprezentować najbliższym coś wyjątkowego, tak aby z twoim pomysłem na prezent wiązała się korzyść materialna i edukacyjna? Ekspertki podpowiadają, jakie pomysły na prezenty zawsze przynoszą radość.

W prezencie świątecznym pełnomocnictwo

Kolejnym pomysłem na prezent finansowy może być lokata bankowa. Nie dość, że jest instrumentem bezpiecznym, to jeszcze niekiedy spełnia rolę edukacyjną, ze względu na różne metody kapitalizacji i naliczania odsetek. Zakładając lokatę w tej chwili, damy jeszcze radę ochronić dochód z odsetek przed podatkiem Belki. Warunkiem jest jednak to, żeby odsetki były naliczone do końca marca 2012 r.

Niestety zysk z lokaty, porównany ze stopą inflacji, może okazać się symboliczny. Dlatego wybierając ofertę banku, trzeba odnieść ją do inflacji. Ofiarowanie bliskiej osobie upominku w postaci lokaty jest pomysłem interesującym, ale bardziej skomplikowanym, bo nie można jej założyć na rzecz innej osoby. Obdarujemy jedynie pełnomocnictwem do lokaty, otworzonej na siebie (wpłacając np. 1000 zł) i w ten sposób udostępniamy zgromadzone środki.

Ustanowienie pełnomocnictwa nie wymaga obecności osoby, na rzecz której jest ono dokonywane. W przypadku prezentu dla dziecka pełnomocnictwa udziela się jego rodzicom lub prawnym opiekunom.

W ramach prezentu gwiazdkowego można też podarować bliskiej osobie detaliczne obligacje skarbowe. Do wyboru mamy papiery 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Dla dziecka będzie to dodatkowo forma edukacji czy pierwsze zetknięcie z rynkiem kapitałowym. Jeśli jednak chcemy kupić obligacje i przekazać je innej osobie, konieczna okaże się wizyta w placówce PKO BP (nie da się załatwić tego ani przez internet, ani przez telefon).

Gdy obdarowanym ma być dziecko, analogicznie, jak w przypadku lokaty, musimy udzielić pełnomocnictwa do swoich obligacji. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, można jemu udzielić pełnomocnictwa, ale za zgodą rodzica lub opiekuna. Dopuszczalne jest też dokonanie darowizny.

Polecamy serwis: Lokaty

Polisa inwestycyjna – pieniądze będą pracować

Inną możliwością jest podarowanie bliskiej osobie polisy inwestycyjnej. Tak przekazane pieniądze będą pracować do czasu, gdy obdarowana osoba z nich skorzysta. Wpłacona składka może być zainwestowana w funduszach o różnym profilu ryzyka czy nawet w różnych regionach geograficznych. W przypadku umowy polisy inwestycyjnej osoba wręczająca prezent powinna występować w charakterze ubezpieczającego, a obdarowany– ubezpieczonego. Aby było to możliwe, polisa musi mieć charakter indywidualny, a nie grupowy.

Ze względu na to ograniczenie z kręgu potencjalnych prezentów „wypada” większość tzw. polisolokat, oferowanych przez banki jako ekwiwalent lokat bankowych (są zwolnione z podatku Belki).

Gdy obdarowanym ma być dziecko, najlepiej, aby umowa została zawarta na czas określony, np. 18 lat. Po upływie tego czasu środki będą mogły zostać wypłacone bezpośrednio ubezpieczonemu. Minusem prezentu jest konieczność obecności rodziców przy podpisaniu umowy.

Decydując się na polisę można też wybrać program regularnego oszczędzania i opłacić z góry składkę na przykład za 5 lat. Nie każdy produkt daje jednak taką możliwość.

Obdarowując kogoś bliskiego prezentem o większej wartości trzeba pamiętać o podatku. W przypadku najbliższej rodziny skorzystamy ze zwolnienia, ale będziemy musieli powiadomić urząd skarbowy o darowiźnie. Dlatego z niektórymi pomysłami na prezenty lepiej jest trochę poczekać, zamiast podejmować pochopną decyzję.

Anna Olesiejuk, Katarzyna Siwek

Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK