| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie zakupy > Zanim zainwestujesz w Internet mobilny

Zanim zainwestujesz w Internet mobilny

O Internecie mobilnym mówi się coraz więcej, ale wybór odpowiedniej oferty nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza że ceny za abonament są wygórowane. Co sprawdzić, zanim zdecydujemy się na daną ofertę z Internetem?

Często spotykanym absurdem są różnice w zasięgu w obrębie tego samego mieszkania. To dlatego dostawcy umieszczają magiczne „do” przy podawaniu prędkości. Czynnik ten, jako główna zmienna porównania, odpada – jest zbyt indywidualny. Na szczęście często mamy opcje wzięcia oferowanego sprzętu na próbę lub zwrócenia go w ciągu 7-10 dni od dnia podpisania umowy.

Kolejnym istotnym czynnikiem pozostaje kwestia limitu danych. Jak się okazało, za cenę 50 zł miesięcznego abonamentu większość dostawców oferuje nam limit transmisji danych na poziomie 4GB miesięcznie. Przy całodziennym surfowaniu po sieci i braku optymalizacji stron pod względem „ciężkości”, nie starczy to na długo. Jeśli jednak z łącza korzystalibyśmy tylko 1-2 godziny w ciągu dnia, taka oferta wystarczy do zaspokojenia naszych potrzeb.

Warto zaznaczyć, że właściwie każdy z operatorów oferuje usługę, w ramach której od północy do rana , najczęściej godz. 8.00, 9.00, transfer jest nielimitowany lub mamy do wykorzystania pewną wielokrotność limitu. Innymi słowy, cokolwiek ściągamy w nocy, nie wlicza się to nam do limitu transferu.

W przypadku niektórych ofert nielimitowany transfer wiąże się z dodatkową opłatą, wynoszącą od 7 do 10 zł. Część operatorów udostępnia jednak tę usługę za darmo. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które może pomóc w rozsądnym zarządzaniu sposobem, w jaki korzystamy z sieci.

Internet stacjonarny czy mobilny? Sprawdź co lepsze i tańsze!

Istotną kwestią jest również to, że w przypadku operatorów sieci komórkowych, takich jak Plus czy Play, możemy liczyć na lepszą ofertę (np. dodatkowe GB w transferze), jeśli posiadamy już numer telefonu od danego operatora. Mało tego, takie sieci, jak Orange, udostępniają również taryfę na kartę, w której za każde doładowanie otrzymamy bezpłatnie limit środków do wykorzystania na połączenia z Internetem.

Ostrożnie z „promocjami”

Minusem ofert sprzedaży dostępu do Internetu w Polsce, nie tylko mobilnego, są tak zwane „promocje”.

Podpisując umowę, często widzimy, że w ramach promocji otrzymujemy rabat i za Internet będziemy co miesiąc płacić tylko 49 zł. Nasza pierwsza najczęściej brzmi „tyle proponują wszyscy, więc gdzie tu promocja?”. Otóż wielu operatorów oferuje nam dostęp do sieci za pewną stałą kwotę. W ramach promocji zapłacimy jednak mniej za aktywację, abonament czy dodatkowe usługi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »