| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie zakupy > Jak robić zakupy na raty z głową?

Jak robić zakupy na raty z głową?

Robiąc zakupy, trudno oprzeć się promocjom, zniżkom i wyprzedażom. Nawet jeżeli nie stać nas na nowy produkt, możemy nabyć go z odroczonym terminem spłaty. Czy to dobry pomysł? Specjalista podpowiada, co zrobić, żeby nie wpaść w długi.

A co, jeśli reklamowane raty naprawdę wynoszą 0%? Wówczas często okazuje się, że musimy ponieść koszt ubezpieczenia kredytu albo uiścić prowizję za jego udzielenie. Czasami jednak opłat dodatkowych nie ma – wtedy można śmiało założyć, że duża sieć handlowa kredytuje nam zakup np. telewizora, zgarniając na nim nader wysoką marżę. Naturalnie, zarabia też na tym bank – tyle że odsetki od udzielnego klientowi kredytu spłaca ten czy inny „lider rynku RTV”. Takie raty to rzeczywiście korzyść nie dla idiotów.

Dowiedz się także: Czy opłaca się kupić telewizję, Internet i telefon w pakiecie 3 w 1?

Nieraz wysokie ceny, jakich żądają sprzedawcy za dobra luksusowe, odstraszają potencjalnych konsumentów. Nie będąc w stanie zdobyć jednorazowo większej sumy, decydujemy się na rozłożenie danej płatności w czasie, co zmusza nas do regularnego spłacania mniejszych kwot. Problem w tym, że opłaty te potrafią być znacznym obciążeniem dla naszego budżetu domowego – zwłaszcza jeśli jesteśmy członkiem rodziny na tzw. dorobku. Dlatego Krajowy Nadzór Finansowy wykazał się przezornością, wprowadzając od początku 2011 roku rekomendację T. Gorzej zarabiającym banki nie mogą udzielać kredytów, jeśli osoby te przeznaczają na ich obsługę połowę swoich comiesięcznych zarobków.

Jeżeli spłacamy już kredyt hipoteczny – w szczególności ten, zaciągnięty w innej walucie niż nasze zarobki –zastanówmy się dwa razy, zanim podejmiemy decyzję o wzięciu kolejnego kredytu, nawet jeżeli miałby on być w formie rat za telewizor plazmowy czy nowy model telefonu komórkowego. Aby te przedmioty były w pełni użyteczne, wymagają dostępu do usług medialnych – na przykład aktywowaniu pakietu kanałów telewizyjnych lub połączeń telefonicznych, które też kosztują.

Polecamy serwis: Kredyty

Z doświadczeń ludzi, którzy popadli w długi, wynika, że z nagromadzenia wielu pozornie niewielkich opłat ratalnych uzbierała się całkiem spora sumka. W związku z tym, że wielu osobom przytrafiła im się tragedia życiowa – np. choroba lub utrata pracy – nie były one w stanie spłacać terminowo rat. W rezultacie pojawiły się zaległości finansowe, powiększone o odsetki, a nierozsądne działania dłużników doprowadziły do sytuacji, nazywanej przez ekonomistów „spiralą zadłużenia". Pamiętajmy zatem, żeby nie brać wielu rzeczy na raty, w szczególności takich, które powodują przyrost kolejnych zobowiązań.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK