| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak zaciągnąć tani kredyt hipoteczny?

Jak zaciągnąć tani kredyt hipoteczny?

Wiele osób, przeglądających oferty kredytów hipotecznych, zwraca uwagę głównie na to, jaką kwotę przyzna im bank i ile wyniesie oprocentowanie. Można jednak uniknąć wielu przykrych niespodzianek, jeżeli uwzględnimy również inne koszty, związane z kredytem hipotecznym, takie jak wysokość prowizji i ubezpieczenia wkładu własnego, opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania czy możliwość udania się na wakacje kredytowe. Ponadto na kredycie hipotecznym zaoszczędzimy pokaźną sumę, jeżeli wynegocjujemy niższą cenę mieszkania.

Wakacje kredytowe

Ważnym ale niedocenianym elementem oferty kredytów hipotecznych jest możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Wiele osób, szukających dla siebie kredytu hipotecznego, zupełnie nie zwraca na to uwagi. Tymczasem nasz kredyt często jest spłacany przez kilkadziesiąt lat. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się w tym czasie wydarzy. Jeśli w naszym życiu pojawią się trudniejsze momenty, to z pewnością docenimy możliwość odroczenia spłaty raty.

Poszukując oferty, warto wziąć pod uwagę także to, że co kilka lat na rynku kredytów hipotecznych następują istotne zmiany. Warunki, które dziś wydają się atrakcyjne, za jakiś czas mogą okazać się niekorzystne.

Dla przykładu: w połowie 2009 r. za atrakcyjny był uznawany kredyt z oprocentowaniem, wynoszącym ok. 2%. Przeciętna marża udzielanych wtedy kredytów wynosiła 2,85%. Tymczasem obecnie można uzyskać marże nawet poniżej 1%. Dlatego warto zwracać uwagę na wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę i okres, po jakim kredyt będzie można spłacić bez opłat.

Stary, drogi kredyt hipoteczny można przenieść (refinansować) do innego banku. Warto też spróbować renegocjować wysokość marży ze swoim bankiem. Aby się to udało, trzeba jednak mieć odpowiedni argument. Może nim być np. zapowiedź przeniesienia kredytu tam, gdzie marża jest niższa. Wysoka prowizja za wcześniejszą spłatę znacznie utrudni nam jednak przeniesienie kredytu hipotecznego czy negocjacje z bankiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »