| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie budownictwo jest najlepsze na wynajem?

Jakie budownictwo jest najlepsze na wynajem?

Eksperci przekonują, że na wynajmie najwięcej mogą zarobić właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Mniej dochodowe są lokale, które powstały w ostatniej dekadzie. Czym jest to spowodowane?

W przypadku kamienic, czy też budynków, wzniesionych z cegły, o dacie oddania do użytkowania przed 2001 rokiem, potencjalne zyski z wynajmu są najmniej imponujące. Koszty utrzymania znajdują się tutaj na poziomie 8,3 zł za m kw. miesięcznie, a więc należą do niższych niż w przypadku lokali w blokach z wielkiej płyty. Wyższy jest też potencjalny poziom czynszu. Właściciele chcieliby otrzymać średnio 46,5 zł za wynajęcie m kw. mieszkania na miesiąc. Za metr mieszkania sprzedawcy żądają jednak 9921 zł. W dużej mierze ma na to wpływ fakt, że część kamienic mieści się w centrum stolicy. Fakt ten powoduje jednak, że potencjalny poziom rentowności oszacowany został w tym segmencie rynku na 4,6%.

Mieszkania z przeznaczeniem na wynajem warto też poszukać w ofercie deweloperów. Teoretycznie gwarantuje to wysokie przychody z tytułu czynszu i niskie koszty utrzymania. Cena zakupu jest także korzystniejsza niż w przypadku mieszkań z ostatniej dekady, nawet przyjmując, że wykończenie m kw. lokalu kosztuje 500 zł, w przeliczeniu na m kw. Warto tu też zauważyć, że na rynku pojawiają się oferty umów, gwarantujących przez kilka lat dochody z tytułu najmu takiego nowego mieszkania. Problem leży jednak w tym, że często, kupując mieszkanie od dewelopera, trzeba czekać na jego oddanie do użytkowania przez kilkanaście miesięcy. Właściciel przez rok, kiedy powstaje lokal dwupokojowy w Warszawie, nie otrzyma około 30 - 40 tys. zł w postaci przychodów z najmu. Potencjalny nabywca musi także podjąć ryzyko zakupu niewybudowanej nieruchomości. W efekcie nabycie tańszego mieszkania na rynku pierwotnym nie musi być bardziej atrakcyjne niż używanego lokalu, zbudowanego w ostatniej dekadzie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »