| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Gdzie można kupić apartament z „Rodziną na swoim”?

Gdzie można kupić apartament z „Rodziną na swoim”?

Czy w ramach programu „Rodzina na swoim” będzie można kupić apartament? Nie we wszystkich miastach 1 kwietnia wzrosły limity cen w RnS. Spadły one w Łodzi, Białymstoku i Olsztynie. Eksperci ostrzegają jednak, że w parlamencie trwają prace nad ograniczeniem programu, co w konsekwencji mogłoby wykluczyć z niego mieszkańców Katowic, Lublina, Poznania i Wrocławia.

Najbardziej imponujący wzrost dostępności nastąpił w Warszawie. Do rządowego dofinansowania kwalifikowało się 62% mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, podczas gdy od 1 kwietnia jest to już 74%. Spory wzrost dostępności nastąpił także w Katowicach, gdzie z rządowym dofinansowaniem można kupić 9 mieszkań na 10. Podobne, a nawet wyższe wyniki, są standardem w Łodzi, Bydgoszczy i Toruniu. W miastach tych limit ceny, kwalifikujący do programu „Rodzina na Swoim”, od dawna przewyższa nie tylko przeciętną cenę transakcyjną, ale także ofertową.

Na drugim biegunie znajduje się Białystok. Dostępność spadła tu już po raz kolejny – tym razem o 5 pp. W dalszym ciągu jest ona jednak na wysokim poziomie i wynosi 70%. Najmniejszy wybór mają nabywcy w Krakowie i Lublinie. Mogą oni wybierać z grona co trzeciego lub co piątego mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Nie jest pewne, czy obecnie aktualizowane limity będą obowiązywały przez najbliższe pół roku. Wszystko leży w gestii parlamentu, gdzie znajduje się rządowy projekt zmian w programie „Rodzina na swoim”. Niewykluczone, że drugi kwartał br. okaże się ostatnim, w którym tak często można było pozwolić sobie na mieszkanie na kredyt z dopłatą. Zgodnie z koncepcją rządu, wsparcie ma zostać znacznie ograniczone. Wyłączony będzie rynek wtórny, a maksymalny wiek kredytobiorcy wyniesie 35 lat. Jedną z proponowanych zmian jest także zmniejszenie mnożnika, z użyciem którego wyliczane są limity. Obecnie wynosi on 1,4, a ma zmaleć do 1,1. Taka zmiana zmniejszyłaby przeciętną dostępność mieszkań w 9 przebadanych miastach z 66% do 19%, czyli aż o 47 pkt. proc., powodując na niektórych rynkach zamrożenie programu.

Stałoby się tak w Katowicach, Lublinie, Poznaniu czy Wrocławiu, gdzie maksymalnie kilka procent nowych mieszkań o powierzchni do 75 m kw. kwalifikowałoby się do programu. Oznaczałoby to powrót do początków obowiązywania „Rodziny na swoim”, gdy zainteresowanie tą formą finansowania było śladowe. Nawet po zmianach wciąż istniałyby jednak miasta, gdzie potencjalna rodzina miałaby do wyboru szeroką paletę lokali. Przykładem może być Bydgoszcz i Toruń, gdzie limit ceny przekraczałby 5,5 tys. zł za m kw., a średnia cena ofertowa jest tam obecnie o około tysiąc złotych niższa. W Warszawie natomiast, pomimo czterokrotnego spadku liczby dostępnych mieszkań, wciąż do RnS kwalifikowałby się jeden lokal na pięć, z oferty deweloperów.

Polecamy serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »