| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

Większość doradców mieszkaniowych wróży minimalny wzrost cen mieszkań w przyszłym roku. Ich zdania są jednak podzielone.

Pod koniec roku nie brakowało nabywców, którzy chcieli podpisać umowę kupna jeszcze przed nowym rokiem, zanim program „Rodzina na Swoim” ulegnie zmianie. Okazuje się, że nie musieli aż tak bardzo stresować się. Zmiany w sposobie udzielania dofinansowania miały wejść w życie już w połowie bieżącego roku. Termin wejścia w życie nowelizacji przesunął się na styczeń 2011 i na pewno odwlecze się jeszcze bardziej w czasie. Wejścia w życie nowych zasad nastąpi nie wcześniej jak w lutym, a nawet marcu przyszłego roku. Wybór mieszkania zajmuje około miesiąca, co oznacza, że można zyskać dodatkowy czas na podpisanie umowy przedwstępnej i złożenie wniosku o kredyt zanim nowa ustawa zacznie obowiązyać.

Postulowane przez rząd zmiany w programie mają za zadanie ograniczenie strumienia państwowych pieniędzy, płynących na rynek mieszkaniowy wraz ze skierowaniem ich w bardziej pożądanym kierunku. Jedyną zmianą, liberalizującą program, jest włączenie do grona beneficjentów osób samodzielnie prowadzących gospodarstwa domowe – czyli tzw. singli. Jakie zmiany czekają nas w przypadku nowelizacji ustawy w obecnym kształcie?

1) W programie może wziąć osoba, która ma nie więcej niż 35 lat,
2) Limity cen nieruchomości, które kwalifikują się do rządowej dopłaty, zostaną zmniejszone o 14%,
3) Mieszkanie w ramach RnS będzie można nabyć tylko u dewelopera,
4) Osoby samotne będą mogły dostać dopłatę pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie posiadały mieszkania,
5) Lokal singla nie będzie mógł mieć więcej niż 50 m kw., przy czym dofinansowaniem może być objęte jedynie 30 m kw. Limit dla większych rodzin wynosi obecnie odpowiednio 75 i 50 m kw.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zmniejszenie limitu ceny. Już dla dotychczasowej grupy beneficjentów stanowi on ograniczenie o około 40% liczby mieszkań, spełniających wymóg cenowy w programie. Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli - czyli tych o powierzchni do 50 m kw. - pozostało w ofercie na rynku pierwotnym o 70% mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie „Rodzina na Swoim”. Reasumując, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą miały do wyboru pięciokrotnie mniej lokali na rynku pierwotnym niż małżeństwa. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali kupowanych na kredyt z rządową dopłatą, a samo ograniczenie wieku kredytobiorców może zmniejszyć grono beneficjentów o blisko jedną czwartą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »