| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Nie licz na pieniądze z OFE

Nie licz na pieniądze z OFE

Szacowana wysokość emerytury wynosiła będzie ok. 45% ostatniego wynagrodzenia w przypadku kobiet i ok. 65% dla mężczyzn. Proponowane zmiany w systemie emerytalnym umożliwiały będą jednorazową wypłatę nawet 1,1 mln zł gotówki, co jednak jeszcze bardziej obniży przyszłą emeryturę. Jedynym sposobem na poprawienie domowego budżetu na emeryturze jest systematyczne oszczędzanie pieniędzy.

Kwota jaką będzie można wypłacić sobie z OFE

Obecny wiek

Mężczyzna

Kobieta

30 lat

246 640 zł

102 401 zł

40 lat

189 186 zł

86 452 zł

50 lat

85 924 zł

52 586 zł

Założenia: osoby uzyskujące przeciętne wynagrodzenie, rozpoczęły pracę w wieku 25 lat.

Perspektywa otrzymania w momencie przejścia na emeryturę kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysięcy złotych może wydawać się nęcąca. Niestety w rzeczywistości nierozsądne byłoby wydanie tych pieniędzy na przyjemności. Po wypłacie nadwyżki kapitału z OFE zarówno kobieta, jak i mężczyzna otrzymywaliby świadczenia w wysokości jedynie dwukrotność minimalnej emerytury. Obecnie ta dwukrotność wynosi 1350,20 zł. Oznacza to, że wycofanie kapitału z OFE spowodowałoby, że kwota emerytury byłaby o 60% niższa niż kwota wynagrodzenia.

Zobacz też serwis: Emerytury

Osobie przyzwyczajanej do dotychczasowego poziomu życia bardzo trudno jest tak nagle znacząco ograniczyć swoje wydatki. W rezultacie pieniądze wypłacone z OFE i tak musiałyby zostać przeznaczone na pokrycie podstawowych wydatków. Po pewnym czasie najprawdopodobniej okazałoby się jednak, że wszystkie pieniądze zostały wydane. Wtedy emeryt musiałby pogodzić się z tym, że będzie musiał przeżyć za różnowartość dwóch najniższych emerytur. Pieniędzy wystarczyłoby mu wiec zaledwie jedzenie i opłacenie podstawowych kosztów utrzymania.

Czytaj też: Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę

Jeżeli ktoś chce, aby jego poziom życia na emeryturze się nie pogorszył, to powinien dodatkowo oszczędzać. Nawet bez dokonywania wypłaty kapitału z OFE nasze podstawowe emerytury będą bardzo niskie. Expander policzył więc jaką kwotę należy odkładać co miesiąc, aby móc wypłacać sobie dodatkową emeryturę, która w połączeniu z emeryturą standardową dałaby równowartość ostatniego wynagrodzenia. W przypadku 30-letniego mężczyzny o przeciętnym wynagrodzeniu i przy założeniu średniej rocznej stopy zwrotu na poziomie 7% powinna być to kwota 300 zł. W przypadku kobiety – 560 zł. Zamiast wypłacania sobie dodatkowej emerytury, zgromadzone pieniądze można oczywiście również wydać na przyjemności. Odkładając w opisany sposób uda się bowiem zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę, Mężczyzna uzbiera ok. 300 tys. zł, a kobieta prawie 570 tys. zł.

Ile trzeba co miesiąc odkładać, aby stopa zastąpienia wyniosła 100%

Obecny wiek

Mężczyzna

Kobieta

30 lat

300 zł

560 zł

40 lat

360 zł

750 zł

50 lat

560 zł

1400 zł

Założenia: przeciętne wynagrodzenie, rozpoczęcie pracy w wieku 25 lat, stopa zwrotu z inwestycji 7%, zyski pomniejszone o podatek Belki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK