REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Repolonizacja i konsolidacja sektora bankowego - czy ma znaczenie dla konsumentów i pośredników finansowych?

 Katarzyna Hoffmann
dyrektor sieci zewnętrznej Aureus
Repolonizacja i konsolidacja sektora bankowego - czy ma znaczenie dla konsumentów i pośredników finansowych? /Fot. Fotolia
Repolonizacja i konsolidacja sektora bankowego - czy ma znaczenie dla konsumentów i pośredników finansowych? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu Emerging Europe M&A Report 2016/17, w 2016 roku w Polsce nastąpiło 279 transakcji fuzji i przejęć. Ilościowo to mniej niż w 2015 roku, jednak wartość procesów osiągnęła wynik 11,2 mld euro, co oznacza wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Mówiło się nawet o rekordzie wartościowym. Jak na tym tle wypadł polski rynek bankowy? Wydaje się, że zachodzące zmiany nie mają znaczenia dla konsumentów i przedsiębiorców, ale czy na pewno?

W porównaniu z branżą nieruchomości i budownictwa, system bankowy charakteryzuje się stosunkowo niewielkim udziałem w transakcjach fuzji i przejęć. Ostatnio coraz bardziej popularnym terminem jest repolonizacja banków, czyli zwiększenie udziału krajowych inwestorów w sektorze. Obecnie, po przejęciu Alior Banku i Pekao przez PZU (przy udziale Polskiego Funduszu Rozwoju), w rękach polskich inwestorów znajduje się już 55% bankowych aktywów. Co prawda, ilościowo nadal przeważają banki z kapitałem zagranicznym, w stosunku 8 do 14. Zjawisko repolonizacji systemu bankowego spowodowało dyskusję na temat potencjalnych zalet, wad i zagrożeń. Wśród przyczyn konieczności zwiększenia udziału polskiego kapitału w bankowości, odwoływano się do krajów europejskich. Jako przykład podawano Niemcy, gdzie banki krajowe posiadają ponad 89% aktywów sektora, podobnie jak we Włoszech. W Hiszpanii i Francji natomiast poziom ten przekracza 90%. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż PZU i Polski Fundusz Rozwoju są spółkami kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Z tego powodu, społeczeństwo obawia się upolitycznienia banków. Kolejnym problemem branży jest trwający od kilku lat proces konsolidacji, czyli łączenia banków, w wyniku którego z rynku znika coraz więcej marek. Opisane procesy nie są obojętne dla klientów sektora bankowego oraz firm, zajmujących się pośrednictwem w dostarczaniu usług finansowych.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

REKLAMA

Dla konsumentów największym zagrożeniem jest spadek różnorodności i konkurencyjności ofert. Jeśli na rynku pozostanie niewielka ilość podmiotów oferujących usługi finansowe, będą one mieć realny wpływ na kształtowanie cen. Ponadto, obecnie procedury poszczególnych banków różnią się między sobą. Powodem są sposoby podejścia do klientów, wynikające z wewnętrznej polityki zagranicznych banków - matek. Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, że dany bank nie udzieli nam finansowania ze względu na ograniczenia proceduralne, ale w innym finansowanie będzie możliwe bez żadnych przeszkód. Dla klientów łączących się podmiotów, istotne są także kwestie związane z całym procesem fuzji. Kiedy z dwóch banków powstaje jeden, często dochodzi do zmian numerów rachunków bankowych czy tabel opłat i prowizji. Jeśli posiadamy produkt w przejmowanej instytucji- obsługa posprzedażowa okazuje się możliwa tylko i wyłącznie przez zdalne kanały, ponieważ jej oddziały fizycznie przestają istnieć.

Jak się ustrzec przed problemami w takiej sytuacji? Niestety, na same procesy repolonizacji oraz fuzji i przejęć nie mamy żadnego wpływu. W przypadku posiadania produktów w przejmowanym podmiocie, możemy jednak uniknąć wielu problemów dokładnie czytając korespondencję z banku. Powinniśmy śledzić tabele opłat i prowizji oraz zwracać uwagę na wprowadzane zmiany i weryfikować czy mają one dla nas, jako klientów, jakiekolwiek skutki.

Zobacz: Bank

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zjawisko konsolidacji może być zagrożeniem dla podmiotów zajmujących się pośrednictwem finansowym, zarówno w postaci biur kredytowych, doradztwa kredytowego czy placówek franczyzowych banków. W wyniku łączenia banków, likwidowanych jest wiele oddziałów, zwalniana jest spora grupa pracowników. Co więcej, duża liczba przedsiębiorców posiadających umowę współpracy z łączącymi się instytucjami, otrzymuje wypowiedzenie umowy współpracy. Dzieje się tak, ponieważ w innym wypadku doszłoby do sytuacji, w której dwie placówki lub oddziały tego samego banku znajdowałoby się w zbyt bliskiej odległości od siebie, a to dla żadnej ze stron nie jest korzystne. Dla pośredników kredytowych z kolei, kurczy się oferta produktowa. Jeszcze kilka lat temu biura kredytowe mogły pochwalić się bogatą paletą produktów i dopasowywać propozycje dla klientów, w zależności od źródeł uzyskiwanych przez nich dochodów oraz innych parametrów. W obliczu postępującej konsolidacji sektora bankowego, rozwiązań będzie coraz mniej.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność finansową we współpracy z bankami, mogą zabezpieczyć się przed procesem konsolidacji i zdecydować na dywersyfikację biznesu, poprzez wdrożenie nowych produktów, które będą komplementarne w stosunku do ich dotychczasowych usług. Dobrym rozwiązaniem jest również zmiana sposobów pozyskiwania klientów. Lepiej jest określić swoją grupę docelową i opracować skuteczne sposoby dotarcia, niż czekać na pojawienie się w placówce zainteresowanych, którzy niekoniecznie spełniają kryteria bankowe.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA