| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Kody SMS przez telefon, czyli bez komórki nie zrobisz przelewu

Kody SMS przez telefon, czyli bez komórki nie zrobisz przelewu

75% banków proponuje potwierdzanie dyspozycji wydawanych przez Internet jednorazowymi kodami SMS. Zwykle jest to tylko jedna z kilku dostępnych metod autoryzacji – wynika z analizy Idea Expert

Możliwość wyboru

Banki, które proponują więcej niż jeden sposób zabezpieczania transakcji, zwykle deklarują, że jest to stan docelowy i chcą pozostawić klientom wybór metody, którą ci uważają za najwygodniejszą. I tak np. Deutsche Bank zakłada, że klienci będą głównie korzystać z haseł SMS, ale pozostawia w użyciu tradycyjną kartę z hasłami. Kredyt Bank i Eurobank rekomendują używanie tokena GSM jako najbezpieczniejszego i najwygodniejszego rozwiązania, ale również nie zamierzają rezygnować z jego alternatyw.

Z kolei Credit Agricole ze względu na wygodę rekomenduje posługiwanie się hasłami SMS, ale zapewnia, że równie bezpieczna jest druga metoda, czyli używanie tokena. Także mBank zamierza pozostawić dwie metody (papierowe listy haseł i kody SMS), jednak zaznacza, że klienci, którzy chcą korzystać z bankowości mobilnej, muszą się zdecydować na to drugie rozwiązanie. Dodatkowo za wydanie każdej papierowej listy trzeba zapłacić, podczas gdy korzystanie z kodów SMS jest darmowe. Podobnie wygląda cennik Banku BPS. Klienci mogą korzystać z kodów SMS i haseł z tradycyjnej listy, bank zamierza pozostawić oba te rozwiązania, jednak z uwagi na koszty dystrybucji korzystanie z tradycyjnych list jest płatne, a z haseł SMS – darmowe.

Znacznie mniej jest banków, które planują uporządkowanie oferty. O planowanych zmianach otwarcie mówi BGŻ, który zamierza wycofać listy haseł jednorazowych, pozostawiając do wyboru hasła SMS i korzystanie z tokena. Nowi klienci tej instytucji już dziś nie mają wyboru - muszą korzystać z haseł SMS. Pekao SA od dwóch miesięcy nie pozwala nowym klientom na wybór autoryzacji hasłami z listy. Plany rezygnacji z takiego zabezpieczenia ma też Bank Pocztowy.

Piotr Ceregra, Idea Expert

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »