| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Gdzie dostaniesz kredyt na nieruchomość, obciążoną hipoteką?

Gdzie dostaniesz kredyt na nieruchomość, obciążoną hipoteką?

Jeszcze do niedawna żaden bank nie chciał słyszeć o nieruchomościach, obciążonych hipoteką. Finansowanie tego typu zakupu za pomocą kredytu hipotecznego było niemożliwe, jednak obecnie już pięć instytucji zainteresowało się kredytowaniem nieruchomości dłużników.

Dla Idea Banku hipoteka przymusowa nie jest problemem, ale pod warunkiem, że w księdze wieczystej nie ma roszczenia egzekucyjnego. Deutsche Bank, Getin Noble Bank i PKO BP deklarują, że taką sytuację rozpatrzą indywidualnie. Decyzja uzależniona będzie od tego, kto hipotekę przymusową wpisał oraz czy wartość mieszkania pozwoli na spłatę wszystkich długów. Ważne jest również to, aby docelowo hipoteka zabezpieczająca kredyt na zakup nieruchomości znajdowała się w księdze wieczystej na pierwszym miejscu.

Polecamy serwis: Kredyty

Banki rzadko idą na ustępstwa

Doświadczenie doradców finansowych pokazuje, że tego typu transakcje na rynku zdarzają się bardzo rzadko, natomiast banki decydujące się na sfinansowanie zakupu nieruchomości, obciążonych hipoteką przymusową, nie piętrzą problemów.

Doradcy przyznają też, że zdarzało im się uzyskać odstępstwa od standardowych procedur także w tych instytucjach, które oficjalnie odrzucają taką możliwość. Te banki wymagają jednak przedstawienia dodatkowych dokumentów, dotyczących przede wszystkim pozostałych, potencjalnych długów sprzedającego, np. zaległości podatkowych lub niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Przeprowadzana przez banki  szczegółowa analiza konkretnych przypadków wynika ze specyfiki zabezpieczenia wierzytelności, omawianym rodzajem hipoteki. Z drugiej strony, jeszcze kilka lat temu banki kategorycznie odmawiały finansowania transakcji zakupu nieruchomości, obciążonych w ten sposób. - Liberalizacja podejścia banków do tej kwestii z pewnością poprawi płynność na rynku tych nieruchomości – konkluduje Marcin Żak. Prognozuje też, że zmiana postawy banków pozwoli właścicielom nieruchomości, obciążonych hipoteką, na uzyskiwanie wyższych cen sprzedaży, z uwagi na większą dostępność kredytów na zakup takiego lokalu.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »