WIG20 skutecznie opiera się niedźwiedziom

WIG20 wypadł korzystnie na tle DAX-a i S&P500.
Po tym jak indeks warszawskich blue chipów zaliczył spadek o 1,7 proc., zatrzymał się w okolicach 2650 punktów, gdzie znajduje się od pięciu sesji. W tym czasie niedźwiedzie usiłowały rozpocząć rajd w kierunku 2600 punktów – bezskutecznie.

Wczoraj, mimo spadku, WIG20 utrzymał obrany przez siebie kierunek. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, można podziwiać siłę indeksu największych spółek w mijającym tygodniu. Widać to dobrze z perspektywy nurkującego w tym czasie o ponad 4 proc. DAX-a. czy tracącego 2,5 proc. S&P500, z determinacją broniącego się przed spadkiem poniżej 1300 punktów.

W czwartek na początku sesji amerykańscy inwestorzy nie mogli zdecydować się, co robić z akcjami, więc indeksy nie oddalały się od okolic środowego zamknięcia. Później nadeszły chwile trudne dla byków. S&P500 spadł poniżej wspomnianego poziomu, tracąc 1 proc. Około godz. 20.00 gwałtownie zmienił on kierunek i po dwóch godzinach wyszedł nieznacznie nad kreskę. Ostatecznie stracił 0,1 proc. Przyczyną tego zwrotu była pogłoska o tym, że Kadafi został zastrzelony. Po jej pojawieniu się notowania ropy w Nowym Jorku spadły z 99,5 do 95,5 dolara. Kilka godzin wcześniej przekroczyły poziom 103 dolarów.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Jeżeli ktoś miał wątpliwości, komu najbardziej szkodzi drożejąca ropa i libijska rewolucja, mógł szybko pozbyć się ich, obserwując listę najmocniej przecenianych, amerykańskich firm. Gdy spadek kursu przekraczał 2 proc., było niemal pewne, że to przedstawiciel branży naftowej lub motoryzacyjnej. Nieliczne wyjątki od tej reguły stanowiły sieci handlowe, Coca-Cola, tracąca przez moment 4 proc. i Newmont Mining, drugi na świecie producent złota, którego akcje, nie wiedzieć czemu, zniżkowały o ponad 7 proc. Na rynku surowcowym możliwe jest każde szaleństwo. Do mocno przecenianej od kilku dni bawełny, która w ciągu czterech dni straciła 15 proc., wczoraj dołączyły cukier, taniejący o 7 proc. i srebro, spadające 4 proc. w dół.

Nasi inwestorzy byli zdezorientowani, nie wiedząc, jak traktować spółki surowcowe. Po początkowej przecenie akcji KGHM o ponad 2,5 proc., pod koniec dnia handlowali nimi po cenach już tylko o 0,3 proc. niższych niż podczas środowego zamknięcia. Rozterki były jeszcze bardziej widoczne w przypadku Lotosu i PKN Orlen, które najpierw traciły po około 1 proc., później rosły o 1,5 proc., by na koniec powrócić do poziomu zniżki z początku dnia.

Polecamy serwis: Kredyty

W piątkowy poranek rosły ceny niemal wszystkich surowców, łącznie z miedzią, choć zmiany nie były wielkie. W górę szły też kontrakty na amerykańskie akcje, ale ten czynnik ostatnio nie daje wiarygodnych wskazówek. W Azji przeważały zwyżki, za wyjątkiem zyskującego ponad 2 proc. Hong Kongu niezbyt imponujące. Nikkei wzrósł o 0,7 proc. W Tokio inwestorzy cieszyli się, że spadek cen towarów był nieco mniejszy niż się spodziewano. Shanghai B-Share zyskał 0,2 proc., a Shanghai Composite nie zmienił swej wartości.

Przebieg dzisiejszej sesji jest nieprzewidywalny. Jeśli z Libii nie napłyną nowe, dramatyczne wieści, można się spodziewać stabilizacji z lekką tendencją wzrostową. Każda informacja, wskazująca na poprawę sytuacji na rynku ropy, na przykład konkretne deklaracje producentów o zwiększeniu dostaw lub przełom w Libii, jest w stanie wywołać silne zwyżki notowań.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm
22 lis 2024

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...