REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane w bankach bardziej bezpieczne?

REKLAMA

REKLAMA

Instytucje finansowe coraz bardziej boją się o swoje dane, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa informacyjnego. Z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że w porównaniu z 2009 rokiem 46% badanych firm zwiększyło swoje budżety przeznaczone na ochronę informacji.

REKLAMA

W ankiecie przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte wzięło udział ponad 350 głównych instytucji finansowych z całego świata. Respondenci, zajmujący się bezpieczeństwem informacji, odpowiadali na pytania dotyczące ochrony danych. Wnioski płynące z obecnej edycji badania różnią się od poprzednich, ponadto tegoroczne studium zdaje się podtrzymywać teorię, że nadszedł moment przełomowy. Firmy coraz silniej kładą nacisk na usprawnienie narzędzi – zarówno legislacyjnych jak i technicznych oraz organizacyjnych, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych. Respondenci deklarują, że projekty tego typu, będą jednymi z priorytetów na nadchodzące 12 miesięcy. Po raz pierwszy widać także czynne zaangażowanie firm masowo wdrażających nowe technologie, nie czekając, aż zrobią to inni. „Okazuje się, że firmy już nie chcą jedynie naśladować dobrych praktyk – chcą je współtworzyć wyznaczając nowe trendy w ochronie informacji” - podkreśla Jakub Bojanowski, Partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

REKLAMA

Rosnące zaangażowanie firm w poprawę bezpieczeństwa wynika także z analizy wysokości środków finansowych przeznaczonych na tego typu projekty. Po raz pierwszy w historii badania najniższy odsetek (36%) respondentów stwierdził, że podstawową przeszkodą w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa informacji jest "brak budżetu". W poprzednim roku było to 56%. Wprawdzie głęboki kryzys ekonomiczny dopiero się zakończył i nadal tnie się wiele wydatków, ale budżety przeznaczone na odpowiednie zabezpieczenie systemów informatycznych nie tylko się nie kurczą, ale wręcz rosną. Wśród pięciu czołowych inicjatyw związanych z poprawą bezpieczeństwa, znalazło się także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa informatycznego (audyt wewnętrzny/zewnętrzny), co dowodzi rosnącego zainteresowania regulacją i przepisami prawnymi. „Polskie firmy również aktywnie włączyły się w spełnianie wymagań regulatorów w zakresie ochrony danych. Regulacje prawne i branżowe, także te dotyczące bezpieczeństwa płatności elektronicznych, będą miały znaczny wpływ na kluczowe inicjatywy podejmowane przez polskie instytucje finansowe w tym i następnym roku” – podkreśla Cezary Piekarski, Manager w Zespole Zarządzania Ryzykiem Deloitte. „Bezpieczeństwo informacji wreszcie awansowało z zagadnienia informatycznego do poziomu inicjatywy całej firmy” – dodaje Piekarski.

Przeczytaj także: Jak przedsiębiorca powinien chronić dane osobowe

Z tegorocznej edycji badania wynika również, że poszerza się definicja danych, o których bezpieczeństwo należy szczególnie dbać. Ponad połowa respondentów przyznała, że informacje w formie materialnej, np. na wydruku, również wchodzą w zakres odpowiedzialności kierownictwa za bezpieczeństwo danych. „Wprawdzie wynik ten jest nadal niski, bo tylko 59%, co dowodzi nieszczelności systemów bezpieczeństwa, ale jesteśmy zdania, że sprawy idą we właściwym kierunku” – stwierdza Adel Melek DTT Global Leader, Information & Technology Risk.

Zobacz także: Rynek finansowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deloitte

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA