| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nastroje gospodarcze pozytywne w Europie

Nastroje gospodarcze pozytywne w Europie

Firma Expander po raz kolejny podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (26.07-01.08.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z danych wynika, iż w całej Europie nastąpiła poprawa nastrojów gospodarczych.

Lipiec okazał się bardzo dobrym miesiącem dla rynków akcji negując nienajlepszy wydźwięk wcześniejszych wydarzeń. W USA początek tygodnia przyniósł kontynuację wzrostów z ubiegłego tygodnia. Jednak nie powiodła się próba utrzymania indeksu S&P500 powyżej oporu na wysokości 1120 punktów. Jak do tej pory rozmiary korekty okazały się na tyle niewielkie, że indeks wciąż znajduje blisko poziomów, których sforsowanie zwiększyłoby prawdopodobieństwo na kontynuację trendu w kierunku tegorocznych szczytów.

Zobacz także serwis: Inwestycje

Spośród indeksów giełdowych państw rozwiniętych największe tygodniowe wzrosty odnotował grecki indeks ASE. Po zmniejszeniu obaw o bankructwo w kraju Hellenów inwestorzy odnawiają długie pozycję na wcześniej wyprzedawanych w pośpiechu papierach udziałowych. Choć w ciągu ostatniego miesiąca indeks zyskał już 17,3% to od początku bieżącego roku traci jeszcze 23,4%.

Natomiast wśród krajów wschodzących bardzo dobre tygodniowe wyniki odnotowały trzy z czterech państw wchodzących w skład BRIC. Indeksy w Brazylii, Rosji i Chin zamknęły się blisko 2% powyżej wartości sprzed tygodnia. Tydzień na minusie zakończyły Indie, gdzie coraz większy problem stanowi inflacja. Bank Centralny Indii już trzeci raz w tym roku podniósł podstawową stopę procentową w tym kraju. Tym razem wzrosła ona o 50 pkt bazowych, do poziomu 4.5%.

W Polsce indeksy giełdowe zakończyły tydzień na niewielkich plusach. Indeks WIG20 jak i mWIG40 zyskały blisko 0,6%,nieco słabiej wypadł indeks małych spółek – sWIG80. W obecnej sytuacji wydaję się, że przebicie oporów to tylko kwestia czasu. Wzrastają szansę, że już w nadchodzącym tygodniu indeks blue chipów znajdzie się powyżej poziomu 2500 punktów. Z drugiej strony, rynki finansowe są na tyle nieprzewidywalne, iż w każdej chwili może nastąpić również nieoczekiwany zwrot akcji.

Lipiec upłynął pod znakiem zmniejszania się awersji do ryzyka. Kolejny tydzień z rzędu spadły notowania CDS’ów na dług państw. Największe spadki odnotowano w Portugalii, Włoszech, Hiszpanii i Wielkie Brytanii, co potwierdza powrót sentymentu inwestorów do Europy. Indeks VIX, nazywany często „indeksem strachu” pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie. Odzwierciedla on implikowaną zmienność indeksu S&P 500, wyliczoną na podstawie notowań opcji.

Polecamy: Waluty on-line

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK