REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MG: rozwój sektora MŚP to priorytet rządu

REKLAMA

REKLAMA

- Małe i średnie firmy stanowią aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw działających w Polsce. Dlatego ważne jest tworzenie lepszych warunków rozwoju tego sektora gospodarki - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas konferencji Komisji Gospodarki Narodowej „Mikro jest piękne”.

Wiceminister Grażyna Henclewska podkreśliła, że mikro, małe i średnie firmy są motorem rozwoju polskiej gospodarki.

REKLAMA

– Przyczyniają się do wzrostu PKB i zatrudnienia. Ich działalność odgrywa wielką rolę zwłaszcza dla lokalnej społeczności, w której funkcjonują – zauważyła wiceszefowa MG.

Dodała, że resort gospodarki, chcąc poprawić sytuację mikro, małych i średnich przedsiębiorców, przeprowadza ankiety.

– Staramy się poruszać najbardziej aktualne dla właścicieli firm tematy, takie jak innowacyjność, kryzys finansowy, wprowadzenie euro, czy problemy na rynku pracy – wyjaśniła wiceminister Henclewska.

Ostatnie wyniki ankiet z II połowy 2009 r. wskazują, że najważniejszą przeszkodą w rozwoju przedsiębiorczości jest wysokość podatków i różnego rodzaju opłat. Na małe obroty wskazał co czwarty przedsiębiorca, to dwa razy więcej niż w latach dobrej koniunktury – 2006-2007, ale za to mniej niż w I półroczu 2009 r. Coraz mniej przedsiębiorców wskazuje jako barierę skomplikowane przepisy prawne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podatki.wieszjak.pl

– Zebrane opinie są dla nas pomocne przy tworzeniu polityk wspierających rozwój przedsiębiorczości – podkreśliła wiceszefowa MG.

REKLAMA

Dodała, że obecnie największy nacisk kładziony jest m.in. na uproszczenie procedur administracyjnych, zwiększenie dostępności zewnętrznych źródeł finansowania, stymulowanie wejścia firm na nowe rynki, promocję eksportu oraz poprawę potencjału finansowego przedsiębiorstw.

– Aby ułatwić przedsiębiorcom dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania działalności wspieramy system funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, a także funduszy venture capital – powiedziała wiceminister Henclewska.

W latach 2007 - 2013 przedsiębiorstwa, w tym MSP, w znacznej mierze będą wspierane przez instrumenty finansowane z funduszy strukturalnych zapisane w Programach Operacyjnych „Innowacyjna Gospodarka”, „Kapitał Ludzki” oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

– Tylko na realizację Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2013 przeznaczono 9,7 mld euro – zaznaczyła wiceszefowa resortu gospodarki.

REKLAMA

Wiceminister Henclewska przypomniała, że MG współpracuje m.in. z OECD w ramach podejmowanych działań na rzecz sektora MSP w Polsce. Efektem tej pracy jest raport pn. „Przegląd polityki dotyczącej rozwoju przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw na poziomach centralnym i regionalnym w Polsce”.

– OECD, poza diagnozą obecnej sytuacji, zaproponowała katalog szczegółowych propozycji rozwiązań i rekomendacji oraz najlepszych praktyk, które mogą stać się podstawą do wypracowania założeń nowoczesnej polityki wobec firm i rozwoju przedsiębiorczości – dodała podsekretarz stanu w MG.

MG/IN

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA