REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej o dotacje dla mniejszości narodowych

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie liczby załączników do wniosków o dotacje, elektroniczne wypełnianie formularzy oraz rezygnacja z niektórych, wymaganych wcześniej oświadczeń, to tylko część zmian w procedurze ubiegania się o dofinansowanie przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Organizacje te otrzymują dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

REKLAMA

Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych opracowała zmiany, które mają ułatwić organizacjom mniejszości narodowych procedurę ubiegania się o dotacje. Zmiany te mają również przyspieszyć rozpatrywanie wniosków.

Najistotniejszą decyzją Komisji Wspólnej było powołanie ekspertów. Eksperci ci wejdą w skład komisji oceniającej wnioski o dotacje. Zostali oni wskazani przez organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Uzgodniono, że takich ekspertów będzie trzech. Muszą oni posiadać wiedzę z zakresu spraw mniejszości narodowych i etnicznych oraz znać tematykę języka regionalnego. Nie mogą być członkami ani pracownikami organizacji ubiegających się w MSWiA o dotacje.

Uzgodniono także, że na stronach internetowych MSWiA będą publikowane protokoły z posiedzeń komisji oceniającej wnioski. Do tej pory na stronach umieszczane były tylko informacje o podziale dotacji, które sporządzane były na podstawie protokołów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2010 roku na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego z budżetu państwa przeznaczonych zostanie ok. 14 mln zł. Komisja Wspólna zaproponowała, aby w budżecie państwa na 2011 rok kwota ta została zwiększona o co najmniej 30 proc. (ponad 18 mln złotych).

Potrzeba zwiększenia środków finansowych wynika z faktu, że stale rozszerza się zakres działalności organizacji mniejszości narodowych. Dotacje udzielane są m.in. na organizację wydarzeń kulturalnych, wydawanie książek, czasopism czy emisję programów audiowizualnych. W efekcie pula środków finansowych okazuje się niewystarczająca.

Inną kwestią, którą podniosła Komisja Wspólna jako argument za zwiększeniem środków budżetowych, są rosnące koszty wymiany tablic informacyjnych z dodatkowymi nazwami miejscowości w językach mniejszości, które zgodnie z ustawą pokrywa budżet państwa. W ostatnich latach nastąpił bowiem wyraźny wzrost zainteresowania gmin umieszczaniem tego typu tablic.

Posiedzenie prowadzili Tomasz Siemoniak, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, sekretarz stanu w MSWiA oraz Artur Jabłoński prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Część zmian zaproponowanych w trakcie spotkania jest już w dokumencie „Informacja o szczegółowym trybie postępowania przy udzielaniu dotacji”. Pozostałe zmiany zostaną wprowadzone do projektu nowelizacji zarządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowe zasady będą obowiązywać przy naborze wniosków o dotacje dla mniejszości narodowych i etnicznych w 2011 roku.

MSWiA/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA