| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Rzecznik praw przedsiębiorców od 2018 r.

Rzecznik praw przedsiębiorców od 2018 r.

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wchodzi w skład pakietu 5 ustaw Konstytucji dla biznesu zmieniającej otoczenie prawne przedsiębiorców. Tak jak pozostałe ustawy ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Ustawa powołuje nową instytucję – rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz osób prowadzących małe i średnie firmy. W szczególności ma on strzec swobody działalności gospodarczej, uczciwej konkurencji, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju, poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców. Ma także wpłynąć na pogłębienie zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej.

Kompetencje Rzecznika

W zakresie ochrony praw przedsiębiorców Rzecznik będzie mógł m.in. występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej a także o wydanie lub zmianę aktów prawnych; wnioskować o wydanie objaśnień prawnych jeśli przepisy budzą wątpliwości w praktyce ich stosowania; informować właściwe organy nadzoru i kontroli o dostrzeżonych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organów administracji publicznej. Rzecznik będzie także uprawniony do wystąpienia do Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. Ponadto projekt przewiduje możliwość zwrócenia się Rzecznika o wszczęcie postępowania administracyjnego, wniesienie skargi do sądu administracyjnego, a także uczestniczenie w tych postępowaniach na tych samych prawach co prokurator.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Rzecznik będzie podejmował działania z urzędu lub na wniosek i badał czy organy administracji publicznej nie naruszają praw lub interesów przedsiębiorcy. Istotne uprawnienie Rzecznika to możliwość zwracania się do właściwych organów, organizacji lub instytucji publicznych z ocenami i wnioskami o podjęcie działań na rzecz przedsiębiorców. Będą one zobowiązane udzielić odpowiedzi na temat podjętych działań w terminie 30 dni.

Ważną kompetencją Rzecznika będzie opiniowanie aktów prawnych, które dotyczą interesów przedsiębiorców i zasad wykonywania działalności gospodarczej na obszarze Polski.

W toku prac nad ustawą zrezygnowano z planowanego przyznania Rzecznikowi bardzo istotnego uprawnienia - możliwości wstrzymania w szczególnie uzasadnionych przypadkach kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

Zobacz: Prawo dla firm

Rzecznika będzie powoływał Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra spraw gospodarki, który uprzednio będzie zobowiązany poprosić o opinię reprezentatywne organizacje pracodawców. Kadencja Rzecznika ma trwać 6 lat.

Etap legislacyjny: obecnie projekt jest konsultowany, niebawem ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »