Działalność nierejestrowana
Wiele kobiet chciałoby dorobić do pensji czy w czasie urlopu wychowawczego, piekąc ciasta i ciasteczka na zamówienie. Wydaje się, że od 30 kwietnia 2018 r. można zajmować się taką działalnością legalnie.
Tego dnia weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu i możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, jeżeli przychód należny z tej działalności nie przekroczy limitu. W 2019 r. limit ten wynosi 1125 zł. Jednak czy tego typu – gastronomiczna działalność nie jest obarczona dodatkowymi warunkami?
reklama
reklama
Huawei groźny dla bezpieczeństwa państwa? Zakaz korzystania ze sprzętu to za mało
Działalność, w której wymagana jest zgoda sanepidu
Branże w których wymagana jest zgoda sanepidu to m.in.
- gastronomia,
- sektor spożywczy,
- salony usługowe (fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu, odnowy biologicznej, solaria),
- produkcja kosmetyków i chemikaliów,
- żłóbki, przedszkola,
- placówki medyczne.
Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz
Zgoda sanepidu na prowadzenie działalności nierejestrowanej
Czy osoby, które zamierzają zająć się pieczeniem tortów, produkcją kanapek czy stylizacją paznokci i chciałyby robić to na małą skalę, bez zakładania działalności gospodarczej, korzystając z możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej także muszą uzyskać zgodę sanepidu ?
Tak. Fakt, iż mała działalność nie podlega rejestracji nie oznacza, że działalność taka nie podlega przepisom innych ustaw.
Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej
Działalność nierejestrowaną można prowadzić, po spełnieniu ustawowych przesłanek. Przesłanki reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Art. 2. Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.
Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. (…)
Limit, o którym mowa w art. 5 wynosi w 2019 r. - 1125 zł.
Kolejnym warunkiem prowadzenia działalności bez rejestracji jest prowadzenie działalności niereglamentowanej.
Reglamentacja działalności gospodarczej, oznacza iż przedsiębiorca ma obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie może podjąć działalności, jeżeli nie spełni przewidzianych prawem szczególnych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, licencji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, może on rozpocząć działalność.