REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko pracownika na kwarantannie - o czym należy pamiętać?

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID-19
Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID-19

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w klasach 4 – 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych nauka odbywa się w formie zdalnej i została przedłużona do 29 listopada 2020 r. Natomiast od 9 listopada w takiej formie będzie się też odbywała nauka w klasach 1- 3 szkół podstawowych i także potrwa ona do 29 listopada. Jeżeli masz dziecko, które uczęszcza właśnie do klas 1-3, zerówki lub przedszkola i chcesz wiedzieć, co w sytuacji gdy zostanie ono skierowane na kwarantannę lub już zostało i czy przysługują Ci z tego tytułu jakieś świadczenia.

Twoje dziecko ląduje na kwarantannie – co musisz zrobić czyli prawa i obowiązki rodzica w czasie COVID

Domownicy osoby objętej kwarantanną nie muszą jej odbywać. Jest ona dla nich obowiązkowa dopiero, gdy wynik testu na COVID-19 dziecka wyjdzie pozytywny, domownicy zostaną skierowani na test lub sami mieli bliski kontakt z osobą zakażoną. Obecnie kwarantanna trwa 10 dni i obowiązuje od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub od dnia następującego po kontakcie z osobą zakażoną.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Kiedy kwarantanna zmienia się w izolację?

W przypadku wyniku dodatniego u dziecka kwarantanna zmieni się na izolację domową, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. Okres trwania izolacji można też sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dopiero, gdy wynik testu na COVID-19 u dziecka będzie pozytywny, domownicy będą obowiązani do poddania się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji dziecka.

Negatywny wynik testu u dziecka, spowoduje automatyczne anulowanie kwarantanny. Należy zachować jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

Skierowanie na test na obecność SARS-CoV-2 może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po przeprowadzonym wywiadzie w czasie teleporady. Przy takim skierowaniu test jest bezpłatny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja o objęciu kwarantanną

REKLAMA

Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana osobie nią obejmowaną ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. Organ inspekcji sanitarnej nie wydaje decyzji w tej sprawie.

Zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-w oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. 

Zasiłek opiekuńczy

Podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do ukończenia 14 lat poddanym obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, jest złożone przez rodzica/opiekuna – osobę ubezpieczoną, oświadczenia o konieczności sprawowania takiej opieki. Zasiłek jest wypłacany na zasadach ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracodawcy przysługuje prawo do wystąpienia do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Podsumowanie

Zgodnie z nowymi przepisami, kwarantanna dziecka nie oznacza tego obowiązku również dla rodziców oraz pozostałych domowników. Powstaje on w momencie, gdy wynik testu na COVID-19 dziecka wyjdzie pozytywny, rodzice lub domownicy sami zostali skierowani na test lub mieli kontakt z osobą zakażoną.

Artykuł jest aktualny na dzień: 5 listopada 2020 r.

Marta Olkowicz. Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA