REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz funduszy - mniejsze ryzyko i większa wygoda

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

U podstaw rozsądnego lokowania kapitału leży założenie minimalizacji nieuniknionego ryzyka inwestycyjnego. Jedną z kardynalnych reguł jest tu dywersyfikacja środków znajdujących się w portfelu. To właśnie na tej zasadzie opierają się fundusze funduszy. Wprawdzie w porównaniu z innymi narzędziami inwestycyjnymi, nadal nie skupiają one oszałamiającej liczby inwestorów, jednak oferowane przez spore grono podmiotów, niezmiennie pozostają ciekawą alternatywą inwestycyjną.

Fundusz funduszy to bardzo specyficzne narzędzie inwestycyjne. Jego założeniem są gromadzone jednostki innych funduszy w ramach aktywu funduszu, nawet jeśli stanowią one jego potencjalną konkurencję. Każdy z tych poszczególnych subfunduszy posiada przy tym własną strategię inwestycyjną, a tym samym lokuje swoje środki w innych obszarach. Jest przy tym z czego wybierać, ponieważ pojedynczy fundusz funduszy posiadać może nawet kilka tysięcy subfunduszy. Sprawia to, że narzędzia te są dla inwestorów atrakcyjne z dwóch głównych względów. Jest to wygoda inwestowania oraz wzrastający wraz z rozbudową portfela poziom bezpieczeństwa.

REKLAMA


Wygoda sposobem dla zapracowanych


Wybór koszyka inwestycyjnego wymaga nie tylko cierpliwości, ale także wiedzy pozwalającej chociażby na porównanie wyników funduszy, stopy zwrotu czy wskaźników odchylenia poszczególnych parametrów w długiej perspektywie. W tym kontekście fundusze funduszy nie tylko oferują szerokie portfolio na bieżąco monitorowanych subfunduszy, ale także pozwalają na ich dobór według sprecyzowanych, indywidualnych preferencji inwestującego. Założenie dostępności subfunduszy w ramach jednego funduszu obniża także minimalny poziom kapitału wymaganego do rozpoczęcia inwestycji w zdywersyfikowany portfel. Zasadę tę obrazuje uproszczony przykład, w którym inwestor zainteresowany uczestnictwem w 15 funduszach musiałby przeznaczyć na uczestnictwo w każdym z nich kwotę X złotych, co zawyża koszt operacji dywersyfikacji portfela. Ten sam inwestor lokując swoje środki w funduszu funduszy jest jednak w stanie podobnie różnicować swój portfel inwestycyjny za kwotę załóżmy 2X, a nie 15X.


Zobacz również:
Bitcoin czyli wirtualna waluta


Wyższe bezpieczeństwo


Zaletą funduszu funduszy jest więc możliwość korzystania z przywilejów, które w innym przypadku zarezerwowane byłyby wyłącznie dla najbogatszych inwestorów. Nie bez znaczenia jest jednak sam proces wyboru subfunduszy, które nie podlegają przypadkowej dywersyfikacji, a są wybierane na podstawie założeń modelu Markowitz’a. Uwzględnia się tu więc nie tylko poziom stopy zwrotu i ryzyka mierzonego ich zmiennością, ale także współczynnika korelacji aktywów, co znacząco obniża poziom zmienności portfela. Dodatkowo za sprawą koneksji i potencjału finansowego funduszu funduszy, w ramach subfunduszy mogą być dostępne także fundusze, które w innych warunkach po prostu nie były osiągalne. Wpływa to na możliwość doboru funduszy o wynikach wyższych od średniej na rynku, a dodatkowo zmniejsza ryzyko obniżenia wartości portfela, ponieważ strata wygenerowana w jednym obszarze jest niejako rekompensowana zyskiem wypracowanym w innej strategii. Na ograniczenie zmienności wyników wpływa tu więc różnorodność branż, strategii subfunduszy, różnorodność ich aktywów czy położenie geograficzne wpływające na obniżenie ryzyka związanego z nieoczekiwanymi zmianami sytuacji geopolitycznej w ramach danego rynku.


Fundusze funduszy winny traktowane być raczej jako inwestycja o kilkuletniej perspektywie inwestycyjnej, jednak podsumowując do ich najważniejszych zalet należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- redukcja ryzyka powiązana z dywersyfikacją portfela,

- dostęp do różnych strategii inwestycyjnych i rynków,

- redukcja minimalnej wysokości kapitału początkowego przy wykorzystaniu porównywanych narzędzi,

- brak konieczności samodzielnego analizowania wskaźników dostępnych funduszy,

- dostęp do funduszy, które w innym przypadku mogłyby być nieosiągalne.


Portal Skarbiec.biz - największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Zobacz: Firmowe konto za zero złotych nie w każdym banku

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA