REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zlecić sporządzenie biznesplanu

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Zamierzamy zlecić osobie fizycznej napisanie biznesplanu. Jakiego rodzaju umowę w tym zakresie należałoby zawrzeć i jakie zasady będą obowiązywać przy jej rozliczaniu? Czy będzie można zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania przychodu?

 

REKLAMA

 

W przedstawionym tutaj stanie faktycznym należy zawrzeć tzw. autorską umowę o dzieło. W umowie tej można wskazać dowolny termin jej rozliczenia. Wypłata wynagrodzenia będzie stanowić koszt podatkowy miesiąca, w którym faktycznie nastąpiła. Z uwagi na okoliczność, że biznesplan jest utworem, będzie można pod pewnymi warunkami zastosować stawkę 50% kosztów uzyskania przychodu. Wzór umowy i szczegóły - w uzasadnieniu.

 

uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jeżeli w momencie zawarcia umowy autorskiej twórca nie dysponuje dziełem, ale ma je stworzyć (np. napisać biznesplan), to umowa powinna składać się z części:

• określającej obowiązki twórcy związane z wykonaniem i przekazaniem dzieła oraz

• przyznającej prawo do korzystania z dzieła, czyli udzielenia licencj.

 

Umowa taka powinna ponadto określać istotne postanowienia, do których zalicza się w szczególności:

przedmiot umowy,

pola eksploatacji,

wysokość honorarium należnego twórcy (wynagrodzenie kosztorysowe lub ryczałtowe).

 

Wzór przykładowej autorskiej umowy o dzieło, której przedmiotem jest sporządzenie biznesplanu, przedstawiamy poniżej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wskazanie terminu płatności

 

Należy podkreślić, że przyjmującemu zamówienie (wykonawcy) wynagrodzenie należy się w chwili oddania dzieła, jeżeli umowa nie stanowi inaczej (art. 642 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że wynagrodzenie przysługujące przyjmującemu zamówienie powinno być wypłacone w terminie oznaczonym w umowie o dzieło. Dopiero gdy terminu takiego w umowie strony nie wskazały, zapłata powinna nastąpić w dniu oddania dzieła.

 

Termin rozliczenia

 

Wynagrodzenia stanowią koszt podatkowy miesiąca, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Wypłaty z tytułu m.in. umów o dzieło, przeniesienia praw autorskich są rozliczane na zasadzie kasowej, tzn. zobowiązany do świadczenia może obciążyć koszty podatkowe miesiąca, w którym wypłata faktycznie nastąpiła.

 

Wysokość kosztów uzyskania przychodu - 20% czy 50%

 

Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są do tych, które są związane z działalnością wykonywaną osobiście. Wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku osobistego wykonywania prac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło określa się koszt uzyskania przychodu w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu ewentualnie pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

 

Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, to koszty należy przyjąć w wysokości faktycznie poniesionej.

 

Natomiast podstawą do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% może być:

• korzystanie przez twórcę z praw autorskich,

• korzystanie przez artystę wykonawcę z praw pokrewnych,

• rozporządzanie przez ww. kategorie osób prawami autorskimi lub pokrewnymi.

 

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że definicji praw autorskich oraz praw pokrewnych należy poszukiwać w odrębnych przepisach, tj. ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Kluczowe znaczenie dla możliwości skorzystania z 50% kosztów podatkowych ma zatem przedmiot umowy. W szczególności zaś to, czy rezultat działalności można uznać za utwór (patrz: słowniczek). W przypadku biznesplanu można dojść do wniosku, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Powinien zatem zostać uznany za utwór w myśl prawa autorskiego. W związku z tym wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy, której przedmiotem jest sporządzenie biznesplanu, może być pomniejszone o 50% koszty uzyskania przychodu.

 

SŁOWNICZEK

 

Umowa o dzieło to umowa, w ramach której przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za to dzieło (art. 627 k.c.). Wykonawca podejmuje się wykonać dzieło na własny rachunek i odpowiedzialność. Ponadto wykonane dzieło musi mieć postać nowego dobra. Powinno mieć charakter oryginalny, jako zamówione zgodnie z indywidualnymi potrzebami zamawiającego. Przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie umowy o dzieło mają zastosowanie również do umów o uzyskanie wyników (takich jak umowa o stworzenie biznesplanu).

 

Utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór).

REKLAMA

Przepisy prawa autorskiego zawierają otwarty (przykładowy) katalog „typowych” utworów, zaliczając do nich m.in. utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Utwór jest zatem zawsze rezultatem działania człowieka, stanowi „przejaw działalności twórczej” (tzw. przesłanka „oryginalności”), który jednocześnie cechuje się „indywidualnym charakterem” (tzw. przesłanka „indywidualności”).

 

Licencja stanowi umowę zawieraną przez autora - twórcę z osobą korzystającą z utworu na wskazanych polach eksploatacji, do których zalicza się w szczególności: utrwalanie, zwielokrotnianie oraz wprowadzanie utworu do obrotu. Przedmiotem licencji mogą być m.in. dobra intelektualne (np. biznesplan).

 

Podstawa prawna:

• art. 627 i art. 642 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432

• art. 13 pkt 8, art. 22 ust. 6ba, ust. 9 pkt 3 i 4, art. 22 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

• art. 15 ust. 4g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

• art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1016

Emilia Bartkowiak - aplikant radcowski

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA