REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Antywirusowe programy

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przestępcy coraz częściej wykorzystują internet do swoich kryminalnych celów. Posługują się najróżniejszymi metodami, m.in. przeprowadzają ataki typu phishing, pharming, rozsyłają konie trojańskie, wirusy, robaki. Jedyną ochroną na zagrożenia płynące z sieci są ochronne programy komputerowe.

Według najnowszego raportu firmy Symantec na temat zagrożeń pochodzących z internetu, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej atakujący skupiają się na łamaniu zabezpieczeń użytkowników w celu uzyskania korzyści finansowych. W 2008 r. 78% zagrożeń dla informacji poufnych obejmowało eksport danych użytkowników, a 76% rejestrowanie klawiszy naciskanych na klawiaturze w celu kradzieży informacji, np. hasła do rachunków bankowych. Ponadto 76% ataków typu phishing było kierowanych przeciwko firmom w branży usług finansowych. Co ciekawe, w 2008 r. w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki największy odsetek witryn internetowych, do których kierowani byli użytkownicy w wyniku ataków typu phishing, znajdował się w Polsce, stanowiąc 18% wszystkich znanych witryn tego typu. Te znajdujące się w Polsce witryny najczęściej korzystały z marek branży finansowej.

REKLAMA

Phishing, czyli łowienie pieniędzy

Phishing to popularna metoda cyberprzestępców, którzy wykorzystują pocztę elektroniczną do uzyskania danych dostępu do rachunków banków internetowych, sklepów online czy też portali aukcyjnych. Chwyt jest bardzo prosty: oszuści wysyłają masowo sfałszowane e-maile, które wyglądają tak, jakby w rzeczywistości pochodziły z banku lub sklepu internetowego. W tekście wiadomości adresat zostaje wezwany do zaktualizowania danych. W tym celu należy kliknąć na link podany w e-mailu i na stronie, która się wówczas otworzy, wpisać swoje dane dostępu. W ten sposób wyłudzone informacje oszuści wykorzystują do wykonywania przelewów bankowych lub zakupów online. E-maile tego rodzaju mają coraz bardziej profesjonalny wygląd. Wcześniej łatwo można było je rozpoznać ze względu na liczne błędy ortograficzne czy nieudolnie zredagowaną treść. Obecnie fałszerstwa są dla wielu użytkowników sieci nie do odróżnienia od wiadomości oryginalnych. Warto pamiętać, że banki lub inne instytucje nie mogą wysyłać tego rodzaju komunikatów.

Pharming - podstępne przekierowanie

Pharming, podobnie jak phishing, to nic innego jak próba uzyskania dostępu do internetowych danych użytkownika. Zamiast rozsyłać e-maile pod nieprawdziwymi nazwami, cyberprzestępcy przekierowują swoje potencjalne ofiary bezpośrednio na sfałszowane strony internetowe, mimo że użytkownik wprowadził prawidłowy adres internetowy. Logując się na takiej stronie padamy, ofiarą oszustów. Dlatego przy wprowadzaniu ważnych danych należy zachować szczególną czujność. Jeżeli w czasie połączenia nagle zniknęły symbole oznaczające nawiązanie bezpiecznej sesji, np. kłódka na pasku stanu przeglądarki czy też „s” w „https://” przed internetowym adresem banku, należy jak najszybciej przerwać dokonywaną transakcję lub zakupy i powiadomić bank lub sklep internetowy. Ponadto można się upewnić, sprawdzając certyfikat bezpieczeństwa danej strony - wystarczy dwa razy kliknąć na symbol kłódki. Certyfikat musi być wystawiony na oryginalnego operatora odwiedzanej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szpieg w sieci czyli spyware, adware i koń trojański

Spyware i adware to szpiegowskie programy komputerowe, które dostają się do komputera najczęściej w sposób niezauważony i gromadzą informacje o użytkowniku. Spyware realizuje często cele finansowe i zmierza do zdobycia danych poufnych (np. haseł dostępu), przeszukując e-maile lub informacje z rozmów na czatach pod kątem wrażliwych informacji. Adware z reguły bada przyzwyczajenia użytkowników w czasie surfowania, gromadząc informacje o odwiedzanych stronach i przekazując je dalej. Często użytkownik komputera nieświadomie instaluje programy szpiegowskie jako element oprogramowania ściągniętego z internetu. Konie trojańskie to o wiele bardziej agresywna forma programów szpiegowskich. Potrafią np. ściągać szkodliwe programy lub wyśledzić wrażliwe dane. Po uruchomieniu zainfekowanego trojanem pliku program instaluje się na dysku twardym i zaczyna pracować.

Spam

To wszelkie rozsyłane masowo niechciane wiadomości, na których otrzymywanie odbiorca nie wyraził zgody, a które często zawierają treści reklamowe i pochodzą od nieznanych nadawców. Według szacunków firmy Symantec około 75 - 80% wszystkich wiadomości stanowi spam. Spam trzeba kasować, nie otwierając plików, zwłaszcza że często zawiera linki do złośliwych programów.

 

Jak zabezpieczyć komputer?

Chcąc chronić się przed tymi zagrożeniami, użytkownicy powinni zaopatrzyć się we wszechstronny program ochronny typu „internet security”. Tradycyjny program antywirusowy już nie wystarczy. Każdy komputer podłączony do internetu musi mieć program z takimi funkcjami, jak:

• system wykrywania i przeciwdziałania włamaniom, który zabezpiecza komputer przed atakami hakerskimi;

• mechanizm wykrywania nieznanych jeszcze zagrożeń, który pozwala je zidentyfikować na podstawie obserwacji zachowania danej aplikacji;

• zaporę ogniową;

• klasyczne mechanizmy wykrywania zagrożeń na podstawie tzw. sygnatur;

• wykrywanie i usuwanie programów szpiegowskich;

• ochronę przeglądarki internetowej;

• technologię NAC;

• mechanizmy zapewniające ochronę przed wykorzystaniem luk w systemie operacyjnym;

• rozwiązanie do walki ze spamem.

REKLAMA

Właściwy program zabezpiecza użytkowników nie tylko przed tradycyjnymi zagrożeniami, ale chroni również przez nowymi niebezpieczeństwami typu phishing. Ponadto program nie powinien zarzucać użytkownika zbyt wieloma komunikatami. Z punktu widzenia twórców oprogramowania nagłe komunikaty są istotne dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale dla użytkownika mogą wydać się niezrozumiałe i irytujące. Dlatego nowoczesny program musi sam ściągać aktualizacje, przeprowadzać okresowe skanowanie dysków w poszukiwaniu zagrożeń czy zarządzać ustawieniami zabezpieczeń (np. zapory ogniowej).

REKLAMA

Program ochronny powinien też aktualizować swoje bazy sygnatur możliwie jak najczęściej. Lepiej, aby producenci dostarczali aktualizacje w mniejszych pakietach, które nie obciążą łącza internetowego, ale będą dostępne na czas. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem nowych zagrożeń - laboratoria firmy Symantec odnotowują, że każdego dnia powstaje ich około 12 tysięcy. Liczba aktualizacji oprogramowania może sięgnąć nawet 200 dziennie. W przypadku braku odpowiedniej sygnatury program ochronny musi wykryć nowe zagrożenie, korzystając z tzw. mechanizmów behawioralnych, które analizują aplikacje na podstawie podejrzanych i niebezpiecznych zachowań.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielkości firmy i liczby komputerów. Z jej punktu widzenia ważna jest łatwość zarządzania całą infrastrukturą IT. W przypadku małej firmy zainstalowanie 'pudełkowych' programów na pojedynczych stacjach w zupełności wystarczy, a zarządzanie nimi nie sprawi problemów. W większej firmie takie podejście nie zda jednak egzaminu, ponieważ do zapewnienia odpowiedniego działania systemu i wysokiej wydajności pracowników działu informatycznego niezbędne jest wdrożenie zintegrowanego rozwiązania. Taka aplikacja powinna być zarządzana na wszystkich komputerach z poziomu jednej konsoli administracyjnej. Pozwoli to na łatwe i bardziej efektywne monitorowanie pracy wszystkich programów, ich aktualizowanie oraz sprawdzanie, czy pracownicy nie wykonują działań niezgodnych z polityką bezpieczeństwa, takich jak próba wyłączenia niektórych modułów programowych. Centralne zarządzanie to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu dla pracowników IT. Jeżeli administrator chce zainstalować nowe poprawki do wybranego programu na kilkunastu komputerach, nie musi odwiedzać każdego stanowiska osobno - wystarczy, że wyda odpowiednie komendy ze swojego stanowiska pracy, a w tym samym czasie aktualizacje zostaną wysłane do wszystkich komputerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA