| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ocena zdolności firmy do kontynuacji działalności

Ocena zdolności firmy do kontynuacji działalności

Przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości zakłada się, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie. Jednostki powinny jednak zachować czujność wobec zdarzeń lub uwarunkowań ograniczających zdolność do kontynuowania działalności, ponieważ świadomość zagrożeń daje podstawę do ustalenia stopnia ryzyka związanego z dalszym prowadzeniem działalności.

Ściągalność należności może być ograniczona lub nawet niemożliwa z powodu niewypłacalności dłużnika, nieskutecznego, opóźnionego lub celowego zaniechania renegocjacji kwot należnych. Dlatego podstawą wnioskowania o potencjalnych wpływach jest analiza należnych kwot, prawdopodobieństwo ich zapłaty oraz informacje o trudnościach płatniczych dłużników.

Wymagalność zobowiązań z tytułu dostaw robót, usług oraz zakupów składników majątkowych, a także terminy wymagalności zobowiązań warunkowych są jednostce znane. Wiemy również, że wykonanie przez jednostkę dostaw lub usług obarczonych wadą lub niezgodnie z harmonogramem dostaw, przyjęcie zleceń po cenach przynoszących straty lub zleceń, z których jednostka nie będzie mogła się wywiązać, obciąży ją karami i odszkodowaniami. Dlatego bardzo często pełne i wiarygodne informacje, wczesne reagowanie na trudności płatnicze i równoczesne zaniechanie lub wstrzymanie zakupów oraz kontrola ponoszonych kosztów wystarczą, żeby zmienił się obraz sytuacji.

Bardzo trudno jest całkowicie uniknąć błędów lub nadużyć. Jednak ustawowy obowiązek sprawowania przez kierownika jednostki kontroli - zorganizowania kontroli - może znacząco je wyeliminować. Tu, w kategorii „błędów”, warto zwrócić uwagę na kompletność zapisów księgowych i ujawnionych zdarzeń gospodarczych. Nawet tych, które nie podobają się lub których nie chcemy ujawnić.

Wycena składników majątkowych, a także analiza wielkości z nią związanych i kształtujących wynik finansowy może być pierwszą informacją o potencjalnych zagrożeniach kontynuacji działalności jednostki. Szczególne znaczenie mają: wzrost poziomu odpisów aktualizujących należności od odbiorców, toczące się sprawy sądowe, korekty wartości trwałych aktywów rzeczowych i zawyżone stawki amortyzacyjne. Nie jest to lista kompletna. Niemniej znaczące w tym zakresie kwoty, korekty i ich ilość mogą wskazywać nawet na brak wiarygodności sprawozdania lub sprawozdań finansowych oraz zagrożenie kontynuacji działalności.

Kontynuacja działalności jednostki może być zagrożona przez zdarzenia niefinansowe, które tym samym nie mają odzwierciedlenia w księgach rachunkowych. Najczęściej występują one obok objawów finansowych, ale nie muszą mieć lub jeszcze nie mają odzwierciedlenia w księgach rachunkowych ubiegłego okresu. Niedostatecznie zidentyfikowane objawy wystąpią jako przyszłe zdarzenia, a ich konsekwencje będą ujawniane w następnym okresie sprawozdawczym. To na temat tego przyszłego okresu wypowiada się kierownik jednostki we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego.

Przykładowe czynniki mogące mieć wpływ na zdolność do kontynuowania działalności to:

• zaniechanie istotnej części działalności,

• reorganizacja jednostki,

• fuzje i zakupy innych jednostek,

• niewiarygodny system (finansowo-księgowy, organizacyjny) dostarczający informacji na potrzeby zarządzania,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK