| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing jest obok kredytu bankowego najczęściej spotykaną formą finansowania inwestycji w środki trwałe, wykorzystywaną przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie w obecnej sytuacji na rynku należy bardzo dokładnie przeanalizować i porównać obie formy finansowania pod kątem korzyści i kosztów.

Wariant 1 - finansowanie inwestycji kredytem bankowym

Zakup środków trwałych z kredytu bankowego spowoduje wzrost po stronie aktywów środków trwałych o 5 000 000 zł, natomiast po stronie pasywów wzrost zobowiązań długoterminowych (podlegających spłacie po 31 grudnia 2009 r.) o 4 000 000 zł, a krótkoterminowych (spłacanych do 1 roku) o 1 000 000 zł.

Tabela 2. Bilans po inwestycji finansowanej kredytem bankowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ocena wskaźnikowa po inwestycji

Wskaźnik zadłużenia:

zobowiązania łącznie : suma aktywów = 30 000 000 zł : 35 000 000 zł = 0,86

Wskaźnik płynności bieżącej:

aktywa obrotowe : zobowiązania krótkoterminowe = 18 000 000 zł : 18 000 000 zł = 1,00

Wskaźniki struktury bilansowej i płynności uległy więc pogorszeniu.

Wariant II - finansowanie inwestycji leasingiem operacyjnym

Przystąpienie do umowy leasingu operacyjnego nie powoduje żadnych zmian w bilansie korzystającego. Środki trwałe pozostają jedynie w ewidencji pozabilansowej, natomiast płacone przez korzystającego raty leasingowe odnoszone są bezpośrednio do kosztów okresu w rachunku zysków i strat. Wskaźniki struktury bilansowej i płynności nie ulegają więc zmianie ani pogorszeniu w momencie dokonania inwestycji i przystąpienia do umowy leasingowej.

Leasing operacyjny ma przewagę nad kredytem bankowym również pod względem optymalizacji podatkowej. Dzięki leasingowi operacyjnemu korzystający ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o:

•  opłatę wstępną,

•  pełną wysokość raty leasingowej,

•  ewentualne opłaty manipulacyjne.

W przypadku kredytu bankowego do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie amortyzację środka trwałego oraz odsetki od kredytu. Maksymalne stawki amortyzacji są ogłoszone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i wyznaczają minimalny okres trwania amortyzacji. Umowa leasingu operacyjnego zawarta na okres krótszy od okresu amortyzacji środka trwałego powoduje powstanie tzw. tarczy podatkowej, tj. szybszego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów inwestycji drogą leasingu niż poprzez kredyt.

W przypadku inwestycji w samochody osobowe o wartości przewyższającej 20 000 euro leasing operacyjny daje dodatkowo możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pełnych rat leasingowych. W przypadku finansowania takich samochodów kredytem bankowym amortyzacja od kwoty przekraczającej 20 000 euro nie stanowiłaby kosztów uzyskania przychodów - podstawa opodatkowania byłaby więc wyższa. Leasing samochodów osobowych nie wymaga również prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki), co jest niezbędne np. przy umowach najmu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK