| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak czytać sprawozdania finansowe

Jak czytać sprawozdania finansowe

Sprawozdania finansowe dają wiedzę o rzeczywistej wartości prowadzonego biznesu, pod warunkiem że umie się je czytać.

Oprócz aktywów i rezerw szczególnej kontroli trzeba poddawać przychody ze sprzedaży i koszty związane z ich uzyskaniem. Po pierwsze, trzeba dokładnie analizować, co zostało zaliczone do przychodów. Firmy rozliczane za wynik papierowy mogą mieć pokusę udzielania bardzo długich terminów płatności w celu wykazania przychodów ze sprzedaży. W tym przypadku ponoszą koszty finansowania oraz wystawiają się na zwiększone ryzyko bankructwa klienta. Jednak pokusa wykazania dodatkowych przychodów jest większa. Inną rolę odgrywają nadmierne upusty czy faktury za usługi, które mają pomóc w wykonaniu sprzedaży, ale niekoniecznie w odzyskaniu pieniędzy. Firma wykaże wirtualny przychód, który w przyszłości nie będzie skutkować spływem środków pieniężnych. Bardzo często przedsiębiorstwa decydują się również na zakomunikowanie odbiorcom nowych, wyższych cen, które pojawią się w nowym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku odbiorcy często dokonują nadmiernych zakupów, co pozwala zrealizować firmie plan sprzedaży okresu bieżącego. Jednak nieuzasadniona podwyżka może być katastrofalna dla wyników przyszłych okresów. Szczególnie, jeśli takiego ruchu nie wykonają najwięksi konkurenci.

Kolejny element to koszty. W tym przypadku można pominąć lub „ukryć w szufladach” pewne faktury, aby nie obciążać wyniku okresu bieżącego. Faktury te zostaną zaksięgowane już w nowym roku, a w konsekwencji zapłacone z opóźnieniem. To wiąże się z ryzykiem odsetek karnych czy nawet zerwania współpracy przez solidnych dostawców.

Pokusa sterowania wynikami istnieje od lat i zapewne firmy nie uwolnią się od takich praktyk. Wszystkiemu winna jest coraz częściej obowiązująca teoria agencji. Oczywiście oddzielenie funkcji właściciela od zarządzającego niesie wiele korzyści. Nikt nie będzie pomnażał pieniędzy inwestora lepiej niż doświadczeni specjaliści. Jednak trzeba pamiętać, że tacy specjaliści mają również wiedzę w zakresie papierowego sterowania wynikiem. Dobrze, jeśli ją wykorzystają w celu bardziej realnego i wiarygodnego przedstawiania wyników. Gorzej, jeśli będą chcieli nimi manipulować. Co zrobić, by temu zapobiec? Oto kilka wskazówek, których zastosowanie zależy od sytuacji własnościowej i rozmiarów spółki/grupy kapitałowej:

• system bonusowy powinien być oparty na cash flow. System ten powinien zawierać elementy „banku premii”, aby zniechęcać do manipulacji cash flow danego roku;

• właściciel powinien wybierać audytora spółce i spółka powinna mieć zakaz kupowania od audytora innych usług;

• funkcja finansowa powinna ciągłą linią podlegać pod CFO spółki matki. Księgowość i kontroling spółek zależnych, prowadzone przez zatrudnionych przez właściciela ludzi pełniących funkcję usługową w „swojej” spółce, znacznie zwiększają zaufanie do danych finansowych;

• spółki, które na to stać, powinny wspomagać się audytorem wewnętrznym. Może on wykryć nieprawidłowości.

Przestrzeganie tych zasad pomoże w rzetelnej ocenie wyników osiąganych przez firmę. Jednak poza nimi jest jedna zasada najważniejsza - zawsze trzeba zadawać pytania, nawet trudne. Wiedza, dlaczego w ciągu roku przychody wzrosły nam o 50%, może być kluczem do ochrony coraz bardziej cennego kapitału.

Marcin Dymnicki

Jacek Folga

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK