| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim są powszechne. Dążenie do zwiększania grupy kapitałowej związane jest z oczekiwaniami akcjonariuszy co do wzrostu pozycji rynkowej podmiotu, w który zainwestowali swoje pieniądze.

W Polsce transakcje wykupu przedsiębiorstw z użyciem dźwigni finansowej mogą być przeprowadzane od 1 stycznia 1998 r., ponieważ z tym dniem weszła w życie ustawa z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, która dopuściła możliwość obciążania zastawem rejestrowym prawa z papierów wartościowych (art. 7 pkt 2 pakt 6), a także prawa z papierów wartościowych, które zostaną nabyte dopiero w przyszłości, a w takim przypadku zastaw rejestrowy stanie się skuteczny z chwilą ich nabycia (art. 7 pkt 3).

Jako jedną z podstawowych korzyści po przeprowadzeniu transakcji wykupu przez inwestorów zewnętrznych z wykorzystaniem dźwigni finansowej należy wymienić zapobieganie przyszłemu inwestowaniu wolnej gotówki przedsiębiorstwa w działalność marginalną. W przedsiębiorstwie narzucona zostaje dyscyplina finansowa związana z koniecznością terminowej obsługi zadłużenia. Ponadto po przeprowadzeniu transakcji typu LBO od służb finansowych przedsiębiorstwa oczekuje się większej ostrożności przy podejmowaniu wszelkiego typu decyzji inwestycyjnych.

Odmianą wykupu z użyciem dźwigni finansowej jest wykup dokonywany przez kadrę kierowniczą. Transakcji tej towarzyszy również zaciągnięcie długu przez kadrę kierowniczą. Po pomyślnym przeprowadzeniu tego typu transakcji kierownictwo nabywa ponad 50 proc. akcji przedsiębiorstwa. Przez tak ukształtowaną strukturę akcjonariatu uzyskuje się wzrost efektywności zarządzania wynikający wprost z perspektywy osiągnięcia osobistych korzyści przez członków kadry kierowniczej.

Trzeci rodzaj transakcji typu „Buy-Out” to rekapitalizacja wspierana długiem. Celem tej transakcji jest zwiększenie zakresu posiadania akcji przez przedsiębiorstwo lub jego kierownictwo, co prowadzi do ograniczenia posiadania akcjonariuszy zewnętrznych. Jest to typowa technika obronna przeciwko przejęciu firmy. Rekapitalizacja wspierana długiem wykazuje wiele cech wspólnych z transakcją typu LBO.

Kolejna czwarta odmiana przejęcia to transakcje polegające na wykupie akcji przez pracowników firmy z możliwością wsparcia tychże pracowników kredytem bankowym.

Często obserwujemy następujące sytuacje. Restrukturyzując przedsiębiorstwa i dzieląc je na mniejsze części często z góry się zakłada, że takie mniejsze spółki będzie można łatwiej sprzedać. Owe zjawiska ciągłych fuzji i przejęć zdominowały gospodarkę światową. Procesy fuzji i przejęć nie ominęły również gospodarki polskiej. W naszym kraju transakcje typu LBO, wykupienie firmy przez kadrę kierowniczą czy przez pracowników (przynajmniej wykupienie częściowe) są coraz powszechniejsze. Te ostatnie odmiany transakcji obserwujemy zwłaszcza w przypadku procesów prywatyzacyjnych przedsiębiorstw państwowych przekształcanych w spółki akcyjne albo też w przypadku spółek akcyjnych z większościowym pakietem akcji w rękach skarbu państwa i przygotowywanych do wejścia na giełdę i upublicznienia akcji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK