| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak zachować płynność finansową w firmie

Jak zachować płynność finansową w firmie

Bezpieczeństwo finansowe firmy zależy od zarządzania jej należnościami, a jeśli powstaną wierzytelności przeterminowane - od skutecznej ich windykacji lub sprzedaży.

Gros kwestii, na które zwróciła uwagę Komisja Nadzoru Finansowego, nierozerwalnie wiąże się z umiejętnym połączeniem działań prewencyjnych i windykacyjnych, istotnych nie tylko dla bankowców, ale i dla innych przedsiębiorców.

Kolejnym elementem efektywnego zarządzania płynnością finansową jest praktyka zbywania wierzytelności, a więc cesja, o której mowa w art. 509 kodeksu cywilnego. W wyniku przelewu wierzytelności przedsiębiorca od razu pozbywa się balastu w postaci zaległości płatniczej i przenosi ciężar jej obsługi i dalszego dochodzenia na nabywcę.

- Dodatkową korzyścią jest tu również cena, którą zbywca otrzymuje z tytułu przelewu wierzytelności, w przeciwieństwie do zbytej należności, której uzyskać nie może - uważa Dawid Kukliński z Kancelarii Prawnej Raven.

Rzecz jasna cena musi odzwierciedlać ekonomiczny wymiar przeniesienia ryzyka nieuzyskania zaspokojenia się przez nowego wierzyciela i zwykle jest określana procentowo do wartości nominalnej wierzytelności.

Zdaniem Dawida Kuklińskiego cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań - a więc zwiększa płynność finansową i poprawia strukturę aktywów wyzbywając się wierzytelności nieterminowych.

Możliwe jest także cedowanie wierzytelności regulowanych terminowo czy nawet wierzytelności przyszłych. W ten sposób cesja staje się już nie tylko sposobem na pozbycie się problemu nieopłaconych rachunków. W takiej sytuacji staje się ona przede wszystkim instrumentem służącym wpływaniu na poziom przepływu środków pieniężnych w bilansie przedsiębiorcy. Ponadto służy też ograniczeniu przyszłego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne!

Cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK