| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Komercyjne i pozarządowe kredyty eksportowe

Komercyjne i pozarządowe kredyty eksportowe

Kredyty przeznaczone na finansowanie towarowej bądź usługowej wymiany zagranicznej mogą być kierowane do eksporterów lub importerów. Eksporterzy często są wspierani przez instytucje rządowe. By jednak uzyskać preferencje w finansowaniu, muszą taki kredyt ubezpieczyć w Polsce.

EDWARD DĄBROWSKI

gp@infor.pl

OPINIA

ANNA PAWLAK

dyrektor Biura Polis i Gwarancji Gwarantowanych przez Skarb Państwa, KUKE

Eksporter, który chce uzyskać środki na finansowanie swoich transakcji, może skorzystać z szerokiego wachlarza instrumentów oferowanych przez banki. W zależności od potrzeb, rodzaju towarów czy specyficznych uwarunkowań działalności firma może wybierać spośród takich rozwiązań, jak faktoring czy forfaiting, leasing, kredyt eksportowy dla zagranicznego kontrahenta lub jego banku (kredyt dla nabywcy) czy finansowanie projektowe. Założeniem oferty KUKE jest podążanie za rozwiązaniami rynku bankowego i udostępnianie ubezpieczeń umożliwiających instytucjom finansowym kierowanie środków do eksporterów.

Z punktu widzenia ubezpieczeń przyjmuje się podstawowe rozróżnienie między kredytem dostawcy a kredytem dla nabywcy. Pierwsza forma finansowania zakłada odroczenie płatności w uzgodnieniach kontraktowych między eksporterem a importerem. W tej opcji również istnieje możliwość skorzystania z usług banku, który może wykupić powstałe należności, np. w drodze faktoringu już po zrealizowaniu transakcji eksportowej.

Kredyt dla nabywcy zakłada natomiast przejęcie przez bank obsługi finansowej transakcji i zawarcie umowy kredytowej bezpośrednio między nim a zagranicznym podmiotem. Należy jednak podkreślić, iż ten rodzaj finansowania sprawdza się w przypadku eksportu dóbr inwestycyjnych o wydłużonym terminie płatności do co najmniej dwóch lat. Wariantem takiego kredytu jest finansowanie przez polski bank banku importera. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że bank ma wtedy do czynienia z wiarygodną instytucją, która ma większą wiedzę o importerze, i potrafiącą się zabezpieczyć w sposób uwzględniający jego możliwości.

Rozwiązaniem dostosowanym do specyfiki budowy kompletnych obiektów jest finansowanie projektowe polegające na udzieleniu kredytu nowo utworzonej spółce w oparciu o ocenę przyszłych dochodów powstałych w wyniku użytkowania zakładu. To rozwiązanie jednakże - choć niesie wiele korzyści polskich eksporterom, jak i ich zagranicznym kontrahentom - jest również najbardziej wymagające pod względem dokumentacji i pakietu zabezpieczeń.

Wszystkie te rozwiązania finansowe w odniesieniu do transakcji eksportowych są ubezpieczane przez KUKE. Dla eksporterów oznacza to lepszy dostęp do finansowania oraz większą płynność - pomimo iż transakcje eksportowe wiążą się zawsze z wyższym ryzykiem. Dostępność tych rozwiązań dla wszystkich banków działających w Polsce i za granicą sprzyja konkurencji i wypracowywaniu coraz ciekawszych rozwiązań wspierających konkurencyjność polskich towarów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK